بحران سد‌«رنسانس»؛ مصر و سودان به اتیوپی هشدار دادند

مصر: قدرت و توانایی دفاع از منافع آبی ملت خود را داریم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

سامح شکری، وزیر امور خارجه مصر، سه شنبه 6 ژوئیه در مصاحبه با العربیه ضمن اشاره به بحران احداث سد رنسانس در اتیوپی، گفت که قاهره قادر است از منافع آبی ملت خود دفاع کند.

سخنان هشدار‌آمیز وزیر خارجه مصر در پاسخ به اظهارات وزیر آبیاری اتیوپی بیان شده است که در آن گفته بود که کشورش به زودی مرحله دوم آبگیری سد رنسانس را آغاز خواهد کرد.

محمد عبدالعطی، وزیر آبیاری مصر نیز عصر دوشنبه اعلام کرد که نامه‌ای رسمی مبنی بر آغاز دومین مرحله از روند آبگیری سد رنسانس را از همتای اتیوپیایی خود دریافت کرده است.

وزیر آبیاری مصر با اعلام مخالفت شدید و قاطع کشورش از این اقدام یک‌جانبه اتیوپی، این کشور را به نقض آشکار و خطرناک توافقنامه سال 2015 میان دو کشور متهم کرد.

سامح شکری نیز به العربیه گفت:«مذاكرات درباره سد رنسانس نامحدود نخواهد بود».

سد رنسانس
سد رنسانس

او همچنین افزود که«مصر و سودان توانایی دفاع از منافع آبی خود را دارند».

وزیر امور خارجه مصر تأكيد كرد:«دومین مرحله آبگیری سد رنسانس در اتیوپی به طور یک‌جانبه خلاف قوانین بین‌المللی و رویکردی نامناسب و نقض تعهدات اتیوپی در توافقنامه 2015 است».

شکری اظهار داشت که مصر برای دستیابی به توافق در مورد سد رنسانس به شورای امنیت متوسّل خواهد شد.

او اضافه کرد که مصر تلاش می‌کند تا همه مسائل مربوط به پرونده سد رنسانس را برای اعضای شورای امنیت شرح دهد.

مخالفت سودان با اقدام یک‌جانبه اتیوپی

در همین حال مریم الصادق المهدی، وزیر خارجه سودان ضمن اعلام مخالفت علنی کشور خود با اقدامات یک‌جانبه اتیوپی مبنی بر شروع دومین مرحله آبگیری سد رنسانس این اقدام آدیس‌‌آبابا را نقض آشکار مفاد اعلامیه پایبندی به اصول توافقنامه‌‍‌ امضا شده میان کشورها در سال 2015، دانست.

وزارت خارجه مصر سه‌شنبه اعلام کرد که سامح شکری و وزیر خارجه سودان دوشنبه برای ادامه هماهنگی‌ و رایزنی بین دو کشور درباره تحولات پرونده سد رنسانس و تدارک برای جلسه شورای امنیت سازمان ملل که قرار است پنجشنبه در نیویورک برگزار شود، با هم دیدار و گفتگو کردند.

اتحادیه عرب: رفتار اتیوپی غیر سازنده است

یک منبع رسمی در اتحادیه عرب سه‌شنبه اعلام کرد این اتحادیه از نامه‌ای که اتیوپی در پنجم ژوئیه به شورای امنیت ارسال کرده و در آن از مداخله اتحادیه عرب در مسئله سد رنسانس ابراز نگرانی کرده بود، انتقاد کرده است.

منبع اتحادیه عرب گفت، که نامه ارسالی اتیوپی به شورای امنیت مملو از برداشت‌های نادرست است.

این در حالی است که اتیوپی همواره تلاش کرده تا میان دو سازمان منطقه‌ای اتحادیه عربی و اتحادیه آفریقا که همیشه در گذشته و حال نزدیکترین و محکم ترین روابط را حفظ کرده‌اند، فاصله بیاندازد.

در حالی که دو کشور مصر و سودان خود جز اعضای اتحادیه افریقا هستند، اتیوپی اما تلاش کرده اختلاف خود با مصر و سودان درباره سد رنسانس را به عنوان نزاع عربی- آفریقایی به تصویر بکشد.

منبع اتحادیه عرب همچنین فزود:«مداخله اتحادیه عرب در موضوع سد رنسانس، امری طبیعی و منطقی است زیر این مسئله منافع دو عضو اتحادیه عرب یعنی مصر و سودان را تحت تأثیر قرار داده است.

مصر و سودان دارای مواضعی عادلانه و همواره خواستار توافق جامع و با مشارکت همه طرف‌ها درباره هر گونه آبگیری یا بهره‌برداری از سد رنسانس هستند».

منبع اتحادیه عرب افزود:«10 کشور از اعضای اتحادیه عرب همزمان در اتحادیه افریقا هم عضو هستند و این دو سازمان همواره در گذشته و حال با هم هماهنگی و همکاری داشته‌اند».

این منبع در پایان اظهارات خود با بیان اینکه اتیوپی در تلاش است تا مسئله را به عنوان درگیری میان اعراب و آفریقا به تصویر بکشد، گفت این رویکرد اشتباه است و از آدیس‌آبابا خواست تا در روش غیرسازنده خود بازنگری کند.

اختلاف اتیوپی با مصر و سودان در باره سد رنسانس

بحران سد «رنسانس» میان مصر و سودان با اتیوپی که نزدیک به یک دهه است اکنون وارد مرحله‌ای از تنش‌ها و هشدارهای لفظی شده است.

مصر و سودان هر دو در پایین دست رود نیل از مخالفان جدی آبگیری سد رنسانس به شمار می‌روند و از چند سال گذشته تاکنون چندین بار درباره عواقب آبگیری کامل این سد به اتیوپی هشدار داده‌اند.

سد رنسانس در 15 کیلومتری مرز اتیوپی با سودان به روی رود نیل ساخته شده که در صورت آبگیری کامل و راه‌اندازی، بزرگ‌ترین نیروگاه برق آبی آفریقا و هفتمین سد بزرگ جهان خواهد بود و آبگیری کامل آن تهدید جدی علیه بخش کشاورزی مصر است.

«عبدالفتاح السیسی»، رئیس جمهوری مصر نیز پیشتر گفته بود که آبگیری یک طرفه سد رنسانس تامین آب 100 میلیون مصری را تهدید می‌کند.

او تاکید کرد که مصر از همه ابزار و امکانات برای دفاع از منافع ملی خود استفاده خواهد کرد.

السیسی هشدار داد که همه گزینه ها روی میز است و کشورش از هیچ کوششی برای محافظت از امنیت ملی خود دریغ نخواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید