دفتر و مجلس شورای اخوان المسلمین مصر در ترکیه منحل شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

منابع خبری العربیه روز دوشنبه 5 ژوئیه از جزئیات جدیدی درباره انحلال دفتر اداری اخوان المسلمین مصر و مجلس شورای این تشکیلات اسلامگرا در ترکیه خبر دادند.

طبق منابع موثق العربیه، گروه اخوان المسلمین مصر در ترکیه به دلیل انحلال دفتر این تشکیلات در ترکیه، انتخابات درون حزبی خود را به مدت 6 ماه به تعویق انداخته‌اند.

انتخابات درون حزبی این گروه اسلامگرا برای انتخاب رهبر، قرار بود در ماه ژوئیه سال جاری برگزار شود اما به دلیل رویکرد جدید آنکارا در قبال این گروه و منع آنها از هر گونه فعالیت سیاسی در این کشور انتخابات آنها به تعویق افتاد.

منابع اشاره کردند که تصمیم به انحلال دفتر اخوان المسلمین مصر توسط مقامات ترکیه اتخاذ و سپس ابراهیم منیر، رهبر این گروه، مجبور به قبول و امضای آن شد.

گفتنی است که ابراهیم منیر به جای «محمد بدیع» که هم‌اکنون در مصر زندانی است، رهبری این گروه را به عهده دارد.

این منبع خاطرنشان كرد، یکی از دلایلی که باعث انحلال دفتر اخوان المسلمین در ترکیه شد، مخالفت شدید گروهی از اخوان المسلمین به رهبری محمود حسین، دبیر كل سابق این گروه با موضوع از سرگیری روابط میان مصر و ترکیه است.

همچنین دیدار تعدادی از رهبران اخوان المسلمین مصر با رئیس حزب «سعادت» یکی از احزاب مخالف رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه و پیشنهاد آنها برای تأمین مالی، اقتصادی و سیاسی این حزب در برابر حزب عدالت و توسعه به رهبری رجب طیب اردوغان نیز از دلایل انحلال دفتر اخوان مصر در ترکیه است.

منابع «العربیه» پیشتر از بروز اختلافات شدید فکری میان رهبران این گروه خبر داده بودند. این اختلافات پس از آن بروز کرد که تعدادی از اعضای گروه اخوان پذیرفتند در ازای ادامه اقامت دائم در ترکیه، از فعالیت و کار سیاسی دست بکشند.

به گفته این منابع، اخوان‌المسلمین به ‌دلیل عدم پرداخت سهم اشتراک اعضا و رهبران آن، در یک بحران مالی قرار گرفته است. به همین منظور این گروه به‌صورت مخفیانه تصمیم گرفته تا تعدادی از دفاتر خود را در چندین کشور تعطیل کند.

منابع می‌گویند، در پی بسته شدن دو کانال تلویزیونی وابسته به اخوان، رهبران این گروه با عدم پرداخت، دستمزد کارکنان با مبالغ مالی هنگفت قصد خروج از ترکیه را دارند.

روز شنبه، سامح شکری، وزیر امور خارجه مصر، از تصمیم آنکارا برای منع فعالیت‌های رسانه‌ای اخوان‌المسلمین و توقف فعالیت تحریک‌آمیز آنها علیه دولت و ملت مصر استقبال کرد و آن را «گامی مثبت» دانست.

او گفت این اقدام ترکیه با میثاق‌ها و قوانین حقوقی بین‌المللی و روابط عادی بین کشورها بر اساس عدم دخالت در امور داخلی یک دیگر سازگار است.

گفتنی است که ترکیه در ماه مارس گذشته تمایل خود را برای از سرگیری روابط دیپلماتیک با مصر اعلام کرده بود.

در ماه مه گذشته یک هیئت ترکی به ریاست سادات اونال، معاون وزیر امور خارجه این کشور، اولین سفر خود به قاهره را پس از سال 2013 انجام داد تا با مقامات مصری برای از سرگیری روابط رایزنی کند.

پس از سرنگونی حکومت اخوان‌المسلمین به ریاست محمد مرسی، برخی رهبران و اعضای این گروه از مصر به ترکیه فرار کرده و در آنجا به فعالیت علیه دولت جدید مصر پرداختند. گروهی دیگر نیز به صحرای سینا رفته به «انصار بیت المقدس» و سپس به داعش پیوستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید