تلاش عراق برای گسترش روابط خارجی جهت تامین امنیت داخلی

الکاظمی می‌کوشد از طریق ارتقای روابط خارجی امنیت داخلی عراق را تامین کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق در دیدار با ماریو دراگی، همتای ایتالیایی خود ضمن تقدیر از حضور ایتالیا در ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش، خواستار افزایش نقش این کشور در آموزش نیروهای نظامی و امنیتی عراق شد.

الکاظمی، جمعه 11 تیر در جریان دیدارش از ایتالیا خواهان آموزش نیروهای عراقی در حوزه مبارزه با جرایم سازمان‌یافته، پولشویی و فعالیت‌های غیر قانونی دیگر شد. در بیانیه دفتر نخست‌وزیر عراق که پس از سفر الکاظمی به ایتالیا صادر شد بر توسعه روابط اقتصادی میان بغداد و رم نیز تاکید شده است.

مصطفى الکاظمی و اورسولا فون در لاین رئیس کمیسیون اروپا
مصطفى الکاظمی و اورسولا فون در لاین رئیس کمیسیون اروپا
Advertisement

شبکه امنیت بین‌المللی

الکاظمی پس از کسب مقام نخست‌وزیری در مه 2020 کوشید با سفر به کشورهای گوناگون مانند ایتالیا، آمریکا، پادشاهی سعودی، امارات، ایران، فرانسه، بریتانیا، ترکیه و… به شبکه‌ای از روابط خارجی شکل بدهد که ضمن جلوگیری از فروپاشی داخلی عراق به تصمیم‌گیری مستقل بغداد و ایجاد روابط متعادل بین‌المللی کمک کند.

او با تکیه بر روابط شخصی خویش، تجربه مدیریتش بر دستگاه اطلاعاتی عراق و رویکرد لیبرالی و رواداری مذهبی خود در تلاش است عراق را به کشوری میانجی و پلی میان بازیگران منطقه‌ای و جهانی تبدیل کند.

دوری از تنش‌های مخرب

بی‌طرفی عراق در منازعات و رقابت‌های منطقه‌ای از دیگر اهداف الکاظمی است. نخست‌وزیر عراق می‌داند که با حضور شبه نظامیان وابسته به ایران و وجود پایگاه‌های نظامی آمریکا در عراق ایجاد امنیت و دور نگه‌داشتن کشور از تضاد منافع این بازیگران بسیار سخت خواهد بود. با این وجود او می‌کوشد عراق را از تبدیل شدن به میدان تقابل میان ایران و آمریکا دور نگه دارد.

الکاظمی در گفت‌وگو با روزنامه ایتالیایی «لارپبلیکا» بر راهبرد «خویشتن‌ داری» عراق در رابطه با رقابت‌های منطقه‌ای تاکید کرد و گفت: «عراق در تلاش است بحران‌های منطقه‌ای را مدیریت کند و طرف‌های درگیر در این تنش‌ها را به شکل مثبت تحت تاثیر قرار بدهد.»

در همین راستا او از ایران و آمریکا خواست که عراق را به میدان منازعات و رقابت‌های منطقه‌ای خود تبدیل نکنند.

دیپلماسی پویا

الکاظمی با چنین دید عملگرایانه در اوت 2020 به ایران سفر کرد و ضمن دیدار با علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، از او و دیگر مقامات عالی ایرانی خواست که در مسائل داخلی عراق دخالت نکنند و مانع فعالیت شبه نظامیان وابسته به خود شوند.

نخست وزیر عراق همچنین به ریاض و ابوظبی سفر کرد و با شاهزاده محمد بن سلمان، ولی‌عهد سعودی ‌و شیخ محمد بن زاید، ولی‌عهد امارات درباره سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌ها و بخش‌های نفت و‌ صنایع گفت‌وگو کرد. این دو سفر از آن جهت مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفت که از سوی ناظران و کارشناسان «بازگشت مجدد عراق به محیط عربی» توصیف شدند.

خاورمیانه جدید

بغداد در ژوئن گذشته در چارچوب رویکرد الکاظمی مبنی بر «خاورمیانه جدید» با دعوت برهم صالح، رئیس جمهوری عراق میزبان ملک عبدالله، پادشاه اردن و عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر بود.
منابع عراقی نشست سه جانبه مذکور را بسیار خوب و مثبت ارزیابی کردند و آن را نقطه آغاز گسترش روابط اقتصادی و تجاری مشترک به‌شمار آوردند.
بنا به نظر یک تحلیلگر عراقی راهبرد «خاورمیانه جدید» در دوران مدیریت الکاظمی بر نهاد اطلاعات ملی عراق کلید خورد. این راهبرد در ادامه گسترش روابط عراق با سعودی و امارات تعریف شد.

پیام داخلی تحرکات دیپلماتیک الکاظمی

رفتار و روابط خارجی دولت الکاظمی با کشورهای جهان این پیام را به گروه‌های شبه نظامی داخلی می‌‌دهد که حکومت مرکزی در بغداد مورد قبول جامعه جهانی بوده و روابط عراق با کشورهای منطقه و جهان فراتر از روابط گروه‌های مسلح با این یا آن کشور است.

نخست وزیر عراق به خوبی می‌داند که شرایط امنیتی در کشورش بسیار شکننده است و عراق هر لحظه ممکن است شاهد جنگ داخلی میان گروه‌هایی باشد که همزمان دارای اسلحه، پول، فعالیت اقتصادی و رسانه هستند. با این وجود او به آرامی و گام به گام میدان فعالیت شبه نظامیان را تنگ‌تر کرده و در برابر تلاش آنها برای افزایش نفوذ به «مقاومت» هوشیارانه روی آورده است.

الکاظمی با چنین رویکردی به روابط خارجی و داخلی می‌کوشد با خلع سلاح عمومی و ادغام شبه نظامیان در ساختار نیروهای مسلح و نهادهای امنیتی، مانع تبدیل شدن این نیروها به ابزاری برای رقابت‌های مخرب منطقه‌ای در خاک عراق شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید