سعودی خواستار اتخاذ تصمیمات عاقلانه برای موفقیت نشست اوپک پلاس شد

سعودی خواستار ادامه کاهش تولید نفت اعضا شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی پادشاهی عربی سعودی، خواستار تصمیم‌گیری منطقی، برای موفقیت نشست دوشنبه اوپک پلاس شد.

او در گفت‌وگو با «العربیه»، اظهار داشت که حاضرین در نشست امروز باید با اتخاذ تصمیمات منطقی از خواسته‌های حداکثری خود چشم‌پوشی کنند.

وزیر انرژی سعودی تاکید کرد که التزام به تصمیم پیشین مبنی بر «کاهش تولید» می‌بایست تا پایان سال 2022 تمدید شده و مورد توافق قرار بگیرد.

تعادل میان منافع تولید‌کنندگان و مصرف‌کنندگان

شاهزاده عبدالعزیز با اشاره به شرایط غیر قابل پیش‌بینی حاصل از کرونا و احتمال اضافه شدن نفت ایران و ونزوئلا به بازار خاطرنشان کرد: «باید اقداماتی اتخاذ شود که از یک سو شرایط کنونی بازار را در نظر داشته باشد و از سویی دیگر برای هر گونه تغییر غیر قابل پیش‌بینی در آینده آمادگی داشته باشیم.»

او ادامه داد که اگر اعضا خواستار افزایش تولید در آینده هستند، می‌بایست در شرایط کنونی به تصمیم کاهش تولید طبق توافقات قبلی پایبند باشند.

او همچنین تاکید کرد که «با توجه به کاهش ذخایر نفت به دلیل کاهش عرضه، مذاکراتی درباره تعادل میان تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان و ثبات بازار نفت در حال انجام است.»

دستاوردهای رویایی

وزیر انرژی سعودی با تاکید بر دستاوردهای اوپک پلاس ابراز داشت: «طی 14 ماه اخیر اوپک پلاس دستاوردهای رویایی داشته است که برای ادامه این شرایط اندکی از خودگذشتگی و منطق از سوی اعضا ضروری به نظر می‌آید.»

او با یادآوری این که پادشاهی عربی سعودی بیشترین کاهش تولید در میان اعضا را داشته است، افزود: «کشورها نباید تولید ماهیانه خود را مرجع تصمیم‌گیری قرار بدهند. اوپک پلاس سازوکارهای اعتراض اعضا را از پیش تعیین کرده است.»

امارات عربی متحده از اعضای اوپک پلاس یک‌شنبه اعلام کرد که از تصمیم افزایش تولید نفت از ماه اوت آینده حمایت می‌کند و خواستار به تعویق انداختن بررسی ادامه «کاهش تولید» به نشست‌های بعدی شد.

امارات همچنین خواهان بازنگری در چگونگی افزایش تولید نفت پیش از تصمیم‌گیری درباره تمدید کاهش تولید اعضای اوپک پلاس شده است.

با توجه به شرایط حاصل از همه‌گیری کرونا،، اعضای اوپک پلاس در مه 2020 توافق کردند تولید خود را 10 میلیون بشکه در روز تا آوریل 2022 کاهش دهند.

حجم کاهش تولید اعضای اوپک پلاس هم‌اکنون 5.8 میلیون بشکه در روز برآورد می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید