حمله با راکت‌های کاتیوشا به پایگاه «عین الاسد» در عراق

سخنگوی ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش: حملات راکتی تلفاتی در بر نداشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پایگاه هوایی «عین الاسد» در استان الانبار واقع در غرب عراق، روز دوشنبه 5 ژوئیه 2021، بار دیگر مورد حمله راکتی قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار العربیه در عراق، پایگاه «عین الاسد» که محل استقرار نیروهای آمریکایی است، مورد هدف چندین فروند راکت کاتیوشا قرار گرفت.

طبق گزارش العربیه این موشک‌ها در مکانی دور از محل استقرار نیروهای آمریکایی سقوط کرد و هیچ تلفاتی در بر نداشت.

سخنگوی ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش نیز با تایید این خبر، اعلام کرد، پایگاه عین الاسد، با سه فروند راکت کاتیوشا مورد حمله قرار گرفت اما این راکت‌ها در مجاورت پایگاه سقوط کرد و تلفات جانی یا مادی در پی نداشت.

این حملات موشکی یک روز پس از آن صورت می‌گیرد كه گروه شبه‌نظامی موسوم به «حزب الله عراق» آمریكایی‌ها را به واكنشی غافلگیر کننده تهدید كرده بود.

محیی محمد، سخنگوی گردان‌های «حزب الله عراق» روز یکشنبه درباره انجام عملیات غافلگیر کننده علیه نیروهای آمریکایی‌ در عراق هشدار داده بود.

شبه نظاميان حزب الله عراق
شبه نظاميان حزب الله عراق

این گروه شبه‌نظامی مورد حمایت ایران حضور آمریکایی‌ها در عراق را غیر قانونی می‌داند.

پایگاه «عین الاسد» در بیستم ماه ژوئن گذشته نیز مورد حمله راکتی قرار گرفت اما در آن حمله خسارتی به پایگاه وارد نشد.

تکرار حملات راکتی

این اولین بار نیست که شبه‌نظامیان وابسته به ایران به پایگا‌ه‌های ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا در عراق حمله می‌کنند، بلکه طی دو ماه گذشته نیز چند پایگاه نظامی محل استقرار نیروهای آمریکایی در عراق هدف حملات راکتی شبه‌نظامیان فراقانونی خودسر وابسته به ایران قرار گرفته‌اند.

ارتش عراق در 5 ماه ژوئن اعلام کرد که پدافند هوایی این کشور دو پهپاد انفجاری را بر فراز پایگاه‌ عین الاسد رهگیری و سرنگون کرده است.

در اوایل ماه مارس نیز این پایگاه نظامی شاهد سقوط نزدیک به 10 راکت کاتیوشا بود. در آن زمان مقامات وزارت دفاع آمریكا كه خواستند نامشان فاش نشود، به سایت خبری «پولیتیكو» گفتند که گردان‌های حزب الله عراق، گروه شبه‌نظامی مورد حمایت مستقیم ایران، این حملات را انجام داده است.

پایگاه عین الاسد
پایگاه عین الاسد

در همین راستا و بدلیل نفوذ گسترده ایران در عراق تلاش‌های دولت این کشور برای بازداشتن عاملان این حملات همواره ناکام مانده و تاکنون نتیجه‌ای در برنداشت.

ایالات متحده که پیش از این مقرهای این گروه شبه نظامی مورد حمایت ایران را هدف قرار داده بود هفته گذشته نیز اعلام کرد، به هر تلاشی برای هدف قرار دادن نیروهای این کشور در عراق، سوریه یا هر جای دیگر، حتی اگر به هیچ یک از سربازان آن هم آسیب نرسد، به شدت پاسخ خواهد داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید