تابستان داغ و قطعی گسترده برق در عراق

قطعی بی‌سابقه برق به اعتراضات اجتماعی گسترده در عراق منجر شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

عراق هر سال با تابستان گرم و سوزانی مواجه می‌شود. این کشور تابستان امسال افزایش بی‌سابقه دما به‌ویژه در استان‌های جنوبی تا 52 درجه را تجربه کرده است. افزایش دمای امسال با پدیده قطعی گسترده برق همراه بوده که باعث فرو رفتن عراق در تاریکی و از کار افتادن وسایل سرمایشی شده است.

طی روزهای اخیر اعتراضات عمومی گسترده‌ای در واکنش به این شرایط در عراق شکل گرفت و همزمان با انتشار خبرهایی از حمله افراد ناشناس به شبکه انتقال برق، ساکنان شهر «ناصریه» به قطع مکرر برق در این شهر جنوبی اعتراض کردند.

مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق، در واکنش به این خبرها حفاظت از خطوط انتقال برق کشور را به ارتش واگذار کرد.

عراق که سالیانه میلیاردها دلار در صنعت برق هزینه می‌کند، تابستان هر سال شاهد اعتراضات گسترده مردم نسبت به قطعی برق در کشور است.

60 دلار هزینه ماهیانه برق یک خانوار

در همین رابطه «ابو طه»، شهروندی از استان دیاله عراق به «العربیه» گفت که قطعی مستمر برق در گرمای طاقت‌فرسای تابستان امسال زندگی همه شهروندان را تحت تاثیر قرار داده است. وی افزود که کاهش سطح آب رودخانه‌ها به دلیل کاهش حقابه آنها از سوی کشورهای همسایه، مانع از شنا کردن مردم در رودخانه‌ها برای فرار از گرمای تابستان و قطعی برق شده است.

او ادامه داد که قیمت ماهیانه هر یک «آمپر» برق 25 هزار دینار (20 دلار) است که حتی کفاف روشنایی یک منزل را نمی‌دهد. این شهروند عراقی تاکید کرد که وی مجبور است ماهیانه 3 آمپر برق به قیمت 60 دلار خریداری کند که هزینه بسیار بالایی برای یک خانوار عراقی محسوب می‌شود.

برق و سیاست

از سویی دیگر ولید الصالحی، روزنامه‌نگار عراقی بیان کرد که «بحران انرژی در عراق به عنوان ابزاری سیاسی برای گسترش اعتراضات عمومی مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.»

او ادامه داد که «به‌رغم هزینه هر ساله میلیاردها دلار در این بخش راهبردی، بحران کنونی به‌وضوح از فساد، سو تدبیر و بی‌کفایتی طبقه سیاسی حاکم حکایت دارد.»

او تاکید کرد: «طرف‌های سیاسی داخلی و منطقه‌ای مانند جمهوری اسلامی ایران و احزاب وابسته به آن، مانع آن هستند که عراق در بخش تولید برق به خودکفایی برسد.»

فساد مزمن و افسارگسیخته

حیدر سلمان، کارشناس سیاسی عراقی نیز به «العربیه»، گفت که تامین برق از مشکلاتی است که عراق سال‌ها با آن گریبانگیر بوده است.

او‌ اشاره کرد: «وزارت نیروی عراق ادعا می‌کند که تولید برق عراق به 18هزار مگاوات رسیده اما واقعیت این است که تولید برق هم‌اکنون بیشتر از 14هزار مگاوات نیست.»

وی با تاکید بر نقش فساد سیستماتیک نهادهای دولتی عراق در بحران تامین برق مردم افزود: «نقش برخی کشورهای همجوار در تحمیل انعقاد قراردادهای تولید برق با بعضی شرکت‌های ناتوان نیز در وخامت اوضاع کنونی بی‌تاثیر نبوده است.»

به نوبه خود «الف.م» یکی از مدیران وزارت نیروی عراق که حاضر به افشای نام خود نشده است، در رابطه با عمق فساد در این وزارتخانه گفت: «مافیای موجود در وزارت نیرو آگاهانه شبکه انتقال برق را تخریب می‌کند تا مجددا از طریق شرکت‌های وابسته و با دریافت ملیون‌ها دینار به بازسازی و تعمیر این خرابی‌های عمدی اقدام کند.»

چندین استان عراق از روز سه‌شنبه گذشته شاهد اعتراضات مردمی با هدف بهبود وضعیت برق بوده است.

در همین رابطه مردم شهر ناصریه در مقابل نیروگاه تولید برق این شهر دست به تجمع اعتراضی زدند و خواستار قطع ارتباط این نیروگاه به شبکه سراسری با هدف اولویت تامین برق شهر خود شدند.

گفتنی است عراق نیازمند روزانه 25هزار مگاوات برق بوده اما هم‌اکنون تولید برق این کشور در حدود 15هزار مگاوات است که از شکاف 10هزار مگاواتی میان تولید و مصرف حکایت دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید