خنثی‌کردن یک حمله با 10 موشک نوع «گراد» برای هدف قرار دادن فرودگاه بغداد

اقداماتی ویژه برای مقابله با موج هدف قرار دادن تاسیسات برق

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

فرماندهی عملیات بغداد شامگاه جمعه، از خنثی‌کردن یک حمله با 10 موشک نوع «گراد» برای هدف قرار دادن فرودگاه بین المللی بغداد خبر داد.

به گزارش خبرگزاری عراق، سرلشکر احمد سلیم بهجت، فرمانده عملیات بغداد، این حمله توسط تیپ ششم ، لشکر 2 پلیس فدرال عراق، ناکام ماند.

عملیات علیه عاملان حمله به تاسیسات برق

هم‌زمان، در یک موضوع امنیتی مرتبط، فرماندهی عملیات مشترک ، روز جمعه از آغاز اقداماتی ویژه برای مقابله با موج هدف قرار دادن تاسیسات برق خبر داد.

سرلشکر تحسین الخفاجی سخنگوی فرماندهی عملیات مشترک، گفت که این اقدامات با مشارکت همه نیروهای امنیتی از ارتش عراق و پلیس فدرال گرفته تا حشد الشعبی و حراست تاسیسات برق صورت خواهد گرفت.

او افزود: "نیروهای امنیتی با به کار گیری پهپادها، امکانات نیروی هوایی و هواپیماهای ارتش عراق پس از شناسایی عاملان حمله به تاسیسات و مناطقی که هدف قرار گرفتند اقدامات خود را آغاز خواهند کرد."

الخفاجی از شهروندان خواست با ارائه هرگونه اطلاعات موجود درباره باندهای تروریستی برای شناسایی عاملان حملات به تاسیسات برق، با نیروهای امنیتی همکاری کنند.

گفتنی است در پی حملات مکرر اخیر به تاسیسات برق در مناطق مختلف عراق توسط گروه‌های تروریستی، مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق، در اقدامی فوری مدیرکل برق در منطقه فرات مرکزی را برکنار کرد و دستور اجری تحقیقات از مسئولان دیگری را به دلیل سهل انگاری پس از قطع مکرر برق، صادر کرد.

الكاظمی با هدف تشویق شهروندان به مشاركت گسترده در انتخابات پیش‌ رو، از نهادهای امنیتی خواست تا برای ایجاد یك فضای سالم و امن برای شهروندان و نامزدها ، تلاش‌هایشان را دوچندان كنند.

نخست وزیر عراق تأکید کرد که "دولت فعلی به مرحله خوبی در تولید برق رسیده اما در تعدادی از استان‌ها بارها و بارها تاسیسات برق مورد هدف قرار گرفته و بر رنج مردم این مناطق افزوده است.

تظاهرات در بغداد و سایر شهرها

روز جمعه، صدها عراقی در بغداد در اعتراض به افزایش قطعی برق و عدم تأمین آب کافی با توجه به گرمای پنجاه درجه تظاهرات کردند.

شبکه اصلی برق در عراق با معضل اساسی روبرو است و شهروندان روزانه برای ساعت‌ها با قطعی برق در طول سال مواجه می‌شوند، اما در ماه‌های تابستان با توجه به عدم توانایی استفاده از کولرهای گازی مشکل دوچندان می‌شود.

روز سه شنبه گذشته نیز، چهار استان در جنوب عراق دچار قطعی برق کامل شدند. مسئولان محلی "تروریست‌ها" را متهم به حمله به تاسیسات برق می‌کنند.

احمد موسی سخنگوی وزارت نفت در یک مصاحبه تلویزیونی گفت: "کسانی هستند که سعی دارند فضا را ملتهب کنند تا وضعیتی آشفته و هرج و مرج در کشور ایجاد شود."

در روزهای گذشته استانهای میسان و واسط ، شاهد اعتراضاتی مکرر در اعتراض به قطعی برق بودند که طی آن پنج تظاهرکننده و هفت تن از نیروهای امنیتی در استان واسط زخمی شدند.

گفتنی است همه وزرای برق عراق از زمان سقوط رژیم سابق در سال 2003 نتوانستند معضل برق را حل کنند و در تابستان وادار به استعفا می‌شوند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید