آیا شبه‌نظامیان ایران در عراق حملاتشان علیه آمریکایی‌ها را متوقف می‌کنند؟

آمریکا بامداد یکشنبه 27 ژوئن سه پایگاه این گروه‌ها در مرز سوریه و عراق را بمباران کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

برخی منابع رسانه‌ای آمریکایی مدعی شدند که شبه‌نظامیان مورد حمایت حکومت ایران در عراق موافقت کرده‌اند تا در صورت «تغییر نحوه تعامل»، حملات خود به نیروهای آمریکایی را متوقف کنند.

وبسایت «میدل‌ایست‌آی» در لندن به نقل از «منابع آگاه» در عراق نوشته که فرماندهان چندین گروه شبه‌نظامی عراقی مورد حمایت ایران، پس از آنکه روز یکشنبه گذشته در حوالی میدان‌های نفتی «العمر» در دیرالزور سوریه هدف حملات هوایی قرار گرفتند، اواخر روز دوشنبه 28 ژوئن 2021 در بغداد گرد هم آمدند و توافق کردند تا «اوضاع را تحت کنترل بگیرند».

به گفته این منابع، جلسه روز دوشنبه، در دفتر فالح الفیاض، رئیس حشد الشعبی برگزار شد، و هادی العامری رهبر «سازمان بدر»، ابوفدک المحمداوی رئیس ستاد حشد الشعبی، نمایندگان «عصائب اهل‌الحق»، «کتائب حزب‌الله»، «کتائب سیدالشهداء»، و دیگر گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت ایران در آن حضور داشتند.

یکی از منابع به «میدل‌ایست‌آی» گفت که حمله روز دوشنبه به نیروهای آمریکایی به احتمال زیاد اقدام کتائب حزب‌الله بوده است. وی افزود که رهبران گروه‌های شبه‌نظامی از این حمله «که در پاسخ به حملات آمریکایی‌ها انجام شد خشنود هستند»، و آماده بازگشت به آتش‌بس غیررسمی با نیروهایی آمریکایی هستند، «به شرطی که آمریکایی‌ها نیز آرام باشند.»

در عین حال، یکی از فرماندهان شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران به این وبگاه گفت که «برخی از آنها [گروه‌های شبه‌نظامی] در حال طرح‌ریزی برای حمله دیگری در داخل خاک سوریه هستند، اما بر سر این طرح هنوز اجماعی وجود ندارد.»

گفتنی است که نیروی هوایی ایالات متحده، در پاسخ به تهدیدات موشکی و پهپادی نیروی قدس سپاه پاسداران ایران و شبه‌نظامیان آن در عراق و سوریه، بامداد یکشنبه 27 ژوئن 2021، سه پایگاه این گروه‌ها در مرز سوریه و عراق را بمباران کرد، که طی آن چندین نفر از شبه‌نظامیان نیابتی کشته و زخمی شدند.

جان کربی، سخنگوی مطبوعاتی وزارت دفاع آمریکا «پنتاگون»، این حملات هوایی را «دفاعی» توصیف کرد و افزود که ایالات متحده «اقدامات لازم، مناسب و آگاهانه‌ای برای جلوگیری از خطر تشدید درگیری، و به منظور ارسال یک پیام بازدارنده روشن و بدون ابهام انجام داده است.»

از آغاز امسال، نیروهای نیابتی شبه‌نظامی تحت حمایت ایران، حداقل 40 حمله علیه نیروهای آمریکایی مستقر در عراق انجام داده‌اند.

به گفته کارشناسان، حکومت ایران از طریق نیروهای نیابتی خود «آستانه واکنش» دشمنان را در «منطقه خاکستری» می‌سنجد. در صورت عدم دریافت پاسخ قهری، شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران حملات خود را تشدید خواهند کرد؛ اما اگر «پاسخ سخت» بگیرند، عموما درگیری و خشونت را برای مدتی کاهش خواهند داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید