الکاظمی در دیدار با دبیرکل ناتو خواستار دور کردن عراق از نزاع‌ها در منطقه شد

دبیرکل ناتو خاطر نشان کرد که مأموریت نیروهای پیمان آتلانتیک شمالی در عراق غیر جنگی است و جنبه آموزشی و استشاری دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق، روز چهارشنبه 30 ژوئن 2021 در دیدار با ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، در بروکسل پایتخت بلژیک، بر اهميت توسعه روابط ميان بغداد و پیمان ناتو به نفع مردم این کشور و ثبات منطقه و جهان تاکید کرد.

الکاظمی در این دیدار خواهان دور کردن عراق از نزاع‌ها در منطقه شد و گفت که کشورش نباید به عنوان پایگاهی برای حمله به كشورهای همسایه خود، تبدیل شود.

نخست وزیر عراق همچنین بر لزوم همکاری کشورش با ناتو برای تقویت توانایی‌های ارتش و نهادهای امنیتی عراق در جنبه‌های مختلف به ویژه در زمینه آماده سازی برای تأمین امنیت انتخابات زودهنگام پیش رو و همچنین افزایش توانایی نیروهای این کشور در برابر حملات تروریستی تأکید کرد.

دبیرکل ناتو نیز ضمن استقبال از الکاظمی و هیئت همراه وی، نقش و تلاش‌های بزرگش با توجه به چالش‌های بزرگی که عراق، منطقه و جهان با آن روبرو است را تحسین کرد.

عراق و اروپا

استولتنبرگ همچنین پیشرفت دولت عراق در زمینه مقابله با داعش و دیگر گروه‌های تروریستی، بازگرداندن اعتبار این کشور و تثبیت حاکمیت قانون را تبریک گفت و بر ادامه حمایت کشورهای عضو ناتو از عراق تاکید کرد.

دبیرکل ناتو خاطر نشان کرد که مأموریت نیروهای پیمان آتلانتیک شمالی در عراق غیر جنگی است و جنبه آموزشی و استشاری دارد.
الکاظمی در بروکسل همچنین با «اورسولا فون درلاین» رئیس کمیسیون اروپا نیز دیدار کرد و بر عزم دولتش برای تامین انتخابات زودهنگام عراق در ماه اکتبر آینده تاکید کرد.

فون درلاین هم در این دیدار گفت که اتحادیه اروپا به پشتیبانی خود از نیروهای مسلح عراق ادامه خواهد داد.

الکاظمی  و «اورسولا فون درلاین» رئیس کمیسیون اروپا
الکاظمی و «اورسولا فون درلاین» رئیس کمیسیون اروپا

اوضاع امنیتی

همزمان با سفر مصطفی الکاظمی به اروپا، منابع امنیتی عراق شب گذشته از وقوع یک انفجار در شهرک صدر بغداد و زخمی شدن 15 نفر خبر دادند.

واحد اطلاع‌رسانی سازمان اطلاعات عراق با اعلام اینکه این انفجار در یکی از بازارهای شهرک صدر رخ داده، توضیح داد که این انفجار به وسیله یک بمب دست‌ساز صورت گرفته و تاکنون هیچ گروهی مسئولیتش را به عهده نگرفته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم