ولیعهد سعودی «استراتژی ملی حمل و نقل و خدمات لجستیک» این کشور را اعلام کرد

سعودی می‌خواهد به یکی از مراکز جهانی خدمات لجستیک تبدیل شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

شاهزاده محمد بن سلمان، ولیعهد پادشاهی عربی سعودی روز چهارشنبه 30 ژوئن 2021 استراتژی ملی حمل و نقل و خدمات لجستیک را اعلام و تاکید کرد که هدف از آن تقویت زیرساخت‌ها، ارتقاء جایگاه جهانی و تنوع‌بخشی به درآمدهای این کشور است.
در این استراتژی بر تقویت توانایی‌های انسانی و فنی در بخش حمل و نقل و خدمات لجستک سعودی تاکید شده است تا این کشور بتواند با توجه به موقعیت جغرافیایی‌اش که سه قاره را به هم پیوند می‌زند، ارتباط خود را با اقتصاد جهانی تقویت کند.
به گفته ولیعهد سعودی این کشور می‌کوشد با به کارگیری سیستم‌های خدماتی با کیفیت بالا، مدلی تجاری-رقابتی با هدف افزایش بهره‌وری در حوزه خدمات لجستیک ارائه کند. ارتقاء جایگاه سعودی در حوزه خدمات لجستیک یکی از محورهای اصلی چشم‌انداز 2030 این کشور است.
محمد بن سلمان گفت در چهارچوب این استراتژی برای توسعه زیرساخت‌ها، راه‌اندازی سامانه‌های اجرایی و تقویت همکاری‌های بخش‌های خصوصی و دولتی تلاش می‌شود. سعودی می‌خواهد به یکی از مراکز جهانی خدمات لجستیک تبدیل شود.

از آنجا که فراوانی مقاصد بین‌المللی یکی از مولفه‌های اساسی خدمات لجستیک است، سعودی می‌خواهد در چهارچوب استراتژی ملی حمل و نقل و خدمات لجستیک؛ جایگاه خود در زمینه حمل و نقل هوایی را به رده پنجم جهانی رسانده و شمار مقصدهای بین‌المللی‌اش را به 250 نقطه برساند. راه‌اندازی یک خط هواپیمایی ملی جدید یکی از اقداماتی است که سعودی برای تحقق این هدف در دستور کار قرار داده است. این موضوع می‌تواند به دو برابر شدن ظرفیت حمل و نقل بار و مسافر این کشور منجر شود.
سعودی در حال حاضر شبکه ریلی به طول 5 هزار و 330 کیلومتر دارد که مسیر راه‌آهن قطار سریع السیر مکه-مدینه بخشی از آن است. این قطار که با نام «قطار حرمین» شناخته می‌شود، بزرگترین پروژه حمل و نقل سریع در منطقه است. با حال سعودی می‌خواهد در چهارچوب استراتژی ملی حمل و نقل، با توسعه شبکه ریلی خود، آن را به 8 هزار و 80 کیلومتر برساند.
سعودی که یکی از پیشرفته‌ترین شبکه‌های حمل و نقل جاده‌ای جهان از نظر کیفیت و ایمنی را دارد، به گفته ولیعهدش می‌خواهد برنامه‌ها و ابتکاراتی در دستور کار قرار دهد که علاوه بر افزایش کارآمدی، حوادث جاده‌ای را نیز بکاهد. این کشور قصد دارد با تقویت و توسعه خدمات حمل و نقل عمومی در شهرهای مختلف، با هدف محافظت از محیط زیست، مجموعا 25 درصد مصرف سوخت را بکاهد. در این مسیر به کارگیری فناوری‌های پیشرفته و راهکارهای هوشمند در دستور کار قرار گرفته است.
بخش حمل و نقل و خدمات لجستیک در حال حاضر حدود 6 درصد تولید ناخالص سعودی است. شاهزاده محمد بن سلمان گفت که قصد دارد با استراتژی ملی حمل و نقل و خدمات لجستیک این مقدار را به 10 درصد برساند.

Advertisement
بیشترین بازدید موضوعات مهم