ادامه كمک‌هاى مالى ايران به «حماس» و «جهاد اسلامی» به‌رغم فشار تحريمها

کمک‌های ایران به حماس و جهاد اسلامی از مجاری مختلف انجام می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

اندیشکده «مرکز امور عمومی اورشلیم»، در گزارشی به نقش محوری جمهوری اسلامی ایران در جنگ اخیر نوار غزه میان گروه‌های مسلح فلسطینی و ارتش اسرائیل پرداخته و گفته است که کمک‌های ایران به حماس و جهاد اسلامی، صرف نظر از فشار تحریم‌ها و وضعیت بد اقتصادی این کشور، همچنان از مجاری مختلف ادامه دارد.

بنا به این گزارش، رهبران ارشد سازمان‌های فلسطینی «حماس» و «جهاد اسلامی» در طول جنگ 2021 غزه با مقامات بلندپایه ایران، از جمله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی و سران سپاه پاسداران ایران از نزدیک در تماس بودند.

Advertisement

منابع نزدیک به حزب‌الله برای این اندیشکده فاش کردند که سپاه، حماس و حزب‌الله یک ستاد عملیاتی در بیروت برای طراحی عملیات نظامی در نوار غزه ایجاد کرده بودند. در این مدت، اسماعیل قاآنی، فرمانده سپاه قدس، دو بار به لبنان سفر کرد تا در جلسات ستاد فرماندهی مشترک شرکت کند.

اسماعیل قاآنی و زیاد النخاله دبیرکل جهاد اسلامی
اسماعیل قاآنی و زیاد النخاله دبیرکل جهاد اسلامی

به گفته «مرکز امور عمومی اورشلیم»، نفوذ ایران بر حماس را می‌توان در تلاش‌های این سازمان شبه‌نظامی برای حمله به زیرساخت‌های استراتژیک و انرژی اسرائیل همچون سکوهای گازی این کشور در مدیترانه مشاهده کرد.

این گزارش تاکید می‌کند که ابزارهای حملات نیروهای نیابتی شبه‌نظامی ایران به اسرائیل و دیگر کشورهای منطقه، هواپیماهای بدون سرنشین دوربرد، شناورهای انتحاری بدون سرنشین هدایت‌شونده توسط سیستم ردیاب «جی‌پی‌اس»، سلاح‌های هدایت‌شونده زیرآبی، و موشک‌های دوربرد هستند. ایران به دنبال توسعه این توانایی‌ها و آزمایش آنها در برابر اهداف نظامی و غیرنظامی اسرائیل است.

به گزارش این مرکز، رهبران جمهوری اسلامی سرنگونی صدام حسین و احیای شیعه‌گری در عراق، مقابله با تحریم‌های بین‌المللی، جان به در بردن از «فشار حداکثری» دولت دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا، و فشارهای نخست وزیر سابق اسرائیل بنیامین نتانیاهو، حفظ برنامه نظامی هسته‌ای، و «پیروزی»های گروه‌های مسلح فلسطینی علیه اسرائیل در غزه و حزب‌الله در لبنان را «زنجیره‌ای از موفقیت»ها برای خود تصور می‌کند.

عکس سلیمانی در تونل‌های غزه
عکس سلیمانی در تونل‌های غزه

«مرکز امور عمومی اورشلیم» نتیجه می‌گیرد که فلسطین تنها بخشی از استراتژی پیچیده ساختن «محور مقاومت» از خلیج تا لبنان است، که سعودی، یمن، سوریه و لبنان را هدف قرار گرفته است. بر اساس این تحلیل، هر عرصه دارای طرحی اصلی برای توسعه‌طلبی، و ابزارهایی برای اقدامات خصمانه با هدایت سپاه قدس، حزب‌الله، و شبه‌نظامیان ورزیده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم