تاکید امارات و اسرائیل بر تقویت گفتگوهای راهبردی دو جانبه

تل‌آویو و ابوظبی برای مقابله با چالش‌های منطقه‌ای همکاری می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

شیخ عبدالله بن زاید آل‌نهیان و یائیر لاپید وزرای امور خارجه امارات متحده عربی و اسرائیل با تاکید بر اهمیت گفتگوهای دو جانبه راهبردی، بر ضرورت تقویت این گفتگوها و برقرار روابط دوستانه میان دو کشور تاکید کردند.
دو طرف روز چهارشنبه 30 ژوئن 2021 در ابوظبی دیدار و بر توافق در زمینه همکاری‌های دو جانبه تاکید کردند. وزرای امور خارجه دو کشور توافقنامه‌هایی در زمینه روابط تجاری و اقتصادی، پای‌بندی دو کشور بر تقویت روابط اقتصادی، صادرات آزاد کالا و خدمات، برگزاری نمایشگاه، تبادل همکاری‌ها و تجارب، دیدارها دو جانبه، همکاری اتاق‌های بازرگانی، فناوری‌های کشاورزی و برنامه‌های پژوهش و توسعه مشترک امضاء کردند.
بر همین اساس یک کارگروه اقتصادی اسرائیلی-اماراتی تشکیل شد که ریاست مشترک آن را وزاری اقتصاد دو کشور بر عهده داشته و مسئولیت آن اجرای توافقات، برداشتن موانع و توسعه روابط تجاری دو طرفه است.
شیخ عبدالله بن زاید آل‌نهیان و یائیر لاپید همچنین درباره روش‌های توسعه سرمایه‌گذاری‌ها بین دو کشور در زمینه زیرساخت‌ها و دانش و فناوری گفتگو کرده و بر اهمیت تقویت این گفتگوها راهبردی برای مقابله با چالش‌های منطقه‌ای پیش روی دو کشور تاکید کردند.

یائیر لاپید، وزیر امور خارجه اسرائیل، در چارچوب یک دیدار رسمی دو روزه به امارات متحده عربی رفت تا سفارت اسرائیل در ابوظبی و سپس کنسولگری این کشور در دبی را افتتاح کند.
لاپید در پیامی توییتری پیش از برخاستن هواپیمایش به سمت ابوظبی نوشت: «برای سفری تاریخی راهی امارات هستم.»
این اولین دیدار یک وزیر اسرائیلی از کشور امارات پس از برقراری روابط دیپلماتیک دو کشور در سال گذشته است.
توافق برای عادی‌سازی روابط امارات و اسرائیل در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ انجام شد.

وزارت امور خارجه اسرائیل روز سه‌شنبه از افتتاح سفارت این کشور ابوظبی خبر داد و اعلام کرد که این امر روابط تل‌آویو و ابوظبی را تقویت می‌کند.

وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا روز سه‌شنبه 29 ژوئن 2021 با استقبال از افتتاح سفارت اسرائیل در ابوظبی، این امر را تاریخی توصیف کرده و این امر برای امنیت منطقه مهم دانست.
سفارت اسرائیل در امارات متحده عربی با حضور یائیر لاپید و شیخ عبدالله بن زاید آل‌نهیان وزرای امور خارجه دو کشور، در ابوظبی افتتاح شد.
سفر یائیر لاپید، اولین سفر وزیر امور خارجه اسرائیل به امارات است و برای دو طرف از اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد.
آمریکا اعلام کرد به همکاری‌ با امارات و اسرائیل ادامه می‌دهد تا همه جوانب این توافق را تقویت کرده و برای ساخت آینده‌ای تلاش کند که برای همه ملت‌های خاورمیانه شکوفاتر و امن‌تر باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم