گفتگوی وزرای خارجه سعودی و آمریکا درباره «دخالت‌های ویرانگر ایران» در منطقه

فیصل بن فرحان و آنتونی بلینکن در مورد تقویت هماهنگی مشترک بین دو کشور و ضرورت توقف تأمین مالی شبه‌نظامیان حوثی در یمن و دیگر سازمان های تروریستی توسط ایران که صلح و امنیت بین المللی را تهدید می کنند، بحث و گفتگو کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

شاهزاده فیصل بن فرحان، وزیر امور خارجه سعودی روز سه‌شنبه در دیدار با همتای آمریکایی خود آنتونی بلینکن در مورد تقویت روابط و هماهنگی بین دو کشور برای جلوگیری از «دخالت‌های ویرانگر ایران» در منطقه گفتگو کردند.

در بیانیه‌ای که وزارت خارجه سعودی منتشر کرد آمده است که دو وزیر در مورد ضرورت توقف تأمین مالی شبه‌نظامیان حوثی در یمن و دیگر سازمان های تروریستی توسط ایران که صلح و امنیت بین المللی را تهدید می کنند، بحث و گفتگو کردند.

در این دیدار که در حاشیه نشست وزرای امور خارجه و توسعه کشورهای «گروه بیست» صورت گرفت، دو طرف در مورد تقویت همکاری دو کشور برای جلوگیری از دخالت‌های ایران در منطقه بحث و تبادل نظر کردند.

طبق بیانیه وزارت خارجه سعودی، بن فرحان و بلینکن همچنین در مورد آخرین تحولات منطقه‌ای و بین المللی گفتگو کردند.

قابل توجه است که بسیاری از کشورها، و در مقدمه آنها پادشاهی عربی سعودی و ایالات متحده آمریکا، بارها حمایت تهران از شبه نظامیان در کشورهای عربی، از جمله حوثی‌ها در یمن را محکوم کردند.

در حالی که فرستاده سازمان ملل به یمن برای ماه‌ها در تلاش است طرف‌های یمنی را به ایجاد توافق آتش‌بس و آغاز گفتگوها برای ایجاد راه‌حل سیاسی به میز مذاکره بکشاند، رژیم ایران با حمایت مالی و تسلیحاتی از شبه‌نظامیان حوثی به تشدید درگیری‌ها دامن زده است.

شاهزاده محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی، درباره روابط با ایران و چالش‌های آن، در گفتگوی تلویزیونی خود در اولین ساعت بامداد چهارشنبه 28 آوریل 2021، با اشاره به چالش روابط تهران و ریاض، گفت که «مشکل رفتار منفى حکومت ایران» است.

محمد بن سلمان در اظهارتش گفت: «ايران كشورى همسايه است. ما می‌خواهیم روابط خوب و فوق‌العاده‌ای با ايران داشته باشیم. نمی‌خواهيم ایران در وضعيتی دشوار به سر ببرد، بلكه برعكس می‌خواهيم ايران شكوفا و رو به رشد باشد و در آنجا منافعى داشته باشيم و آنها هم منافعى در پادشاهى عربى سعودى داشته باشند تا توسعه و شكوفايى منطقه و جهان را در پی داشته باشد. مشکل ما به رفتار منفى ايران است مانند برنامه هسته‌ای یا حمایت از شبه‌نظامیان قانون‌شکن در برخی کشورهای منطقه و همچنین برنامه موشک‌های بالستیک».

او درباره حمایت جمهوری اسلامی از شبه‌نظامیان حوثی در یمن گفت: «کودتای حوثی‌ها علیه دولت قانونی یمن نامشروع است. وجود هرگونه گروه‌ شبه‌نظامی مسلح در مرزهای سعودی را نمی‌پذیریم. حوثی‌ها رابط محکمی با رژیم ایران دارند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم