افزایش رقابت روسیه و ایران بر سر نفوذ در سوریه

مسکو با پروژه ایرانی هلال شیعی در سوریه مخالف است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

منابع آگاه از افزایش رقابت‌ در زمینه‌های مختلف اقتصادی، سیاسی، نظامی، اجتماعی و فرهنگی میان روسیه و ایران بر سر نفود در خاک سوریه خبر دادند.

مهدان ساغلام، تحلیلگر سیاست خارجی و مسائل انرژی روسیه، سه‌شنبه 29 ژوئن، در مصاحبه با «العربیه»، گفت: «مسكو و تهران از طریق مذاكرات آستانه با هم همكاری می‌كنند و هر كدام از آنها روابط گسترده‌ای با رژیم سوریه دارند. روابط تاریخی مسکو با دمشق به دوران اتحاد جماهیر شوروی باز می‌گردد. ایران نیز روابط محکمی با سوریه دارد با این حال در برخی راهبردها با هم اختلاف دارند.»

اختلاف در راهبردهای کوتاه مدت

این تحلیل‌گر مسائل روسیه افزود:«تفاوت راهبردها میان دو طرف به رقابت شدید میان آنها منجر شده اما این رقابت تاثیر قابل توجهی بر روابط آنها نداشته است. مسکو و تهران درباره راهبردهای کوتاه مدت اقتصادی با هم اختلاف داشته اما درباره آینده سوریه و بقای بشار اسد به عنوان رئیس جمهوری توافق دارند».

او ادامه داد: «هر کدام از این دو طرف اهداف اقتصادی متفاوتی با دیگری دارد به همین دلیل شاهد نوعی تقابل بین مسکو و تهران در سوریه هستیم. با این وجود این تقابل‌ها می‌تواند بهانه‌ای برای مذاکراه و چانه‌زنی میان آنها باشد. مسکو و تهران از گروه‌های محلی در داخل سوریه برای دستیابی به اهداف اقتصادی، نفوذ سیاسی و امتیازگیری از یکدیگر بهره‌برداری می‌کنند.»

ولادیمر پوتین و بشار اسد «آرشیوی»
ولادیمر پوتین و بشار اسد «آرشیوی»

نقش برجسته نظامی تهران در سوریه

از طرف دیگر اکبال دره، تحلیلگر سیاسی و استاد دانشگاه در روسیه، با اشاره به رقابت دیرینه روسیه و ایران در سوریه، به «العربیه» گفت: «رقابت‌ها میان دو طرف فراتر از حضور در سوریه است و از دوران اتحاد جماهیر شوروی سابق، مسکو و تهران به‌ویژه در زمینه اقتصادی با یکدیگر رقابت می‌کردند.»

او افزود: «اگرچه این دو متحد دمشق و بشار اسد هستند، اما تهران در جنگ داخلی سوریه به‌ویژه از نظر نیروی زمینی نقش برجسته‌ای ایفا کرد. بنابراین در حال حاضر رقابت‌ میان دو طرف به شدت تشدید شده است.»

شبه‌نظامیان ایران در سوریه
شبه‌نظامیان ایران در سوریه

وی ادامه داد: «سکوت روسیه در قبال حملات اسرائیل به سوریه، موضع مسکو درباره بلندی‎های جولان و تلاش برخی گروه‌های مسلح وفادار به تهران برای حضور در استان لاذقیه، رقابت میان این کشور در سوریه را شدیدتر کرده است».

آنچه روس‌ها را خشمکین می‌کند

این تحلیلگر روس گفت: «ایران و روسیه اهداف مشترک فراوانی در سوریه دارند اما آنچه مسکو را از تهران خشمگین و آزار می‌دهد طرح “هلال شیعی” است. طبق دیدگاه ایران، سوریه جایگاه مهمی برای تحقق این پروژه دارد.»

به گفته این کارشناس، روسیه و ایران درباره «مسئله کردها» نیز اختلاف اساسی ندارند، هر چند که روس‌ها بر خلاف ایران از نوعی خودمختاری فرهنگی برای کردها حمایت می‌کنند اما هر دو طرف بر این باورند که کردها عامل حضور نیروهای آمریکا در سوریه هستند.

او افزود: «ایران از تعامل روسیه با ترکیه در رابطه با آینده استان ادلب ناراضی است. اما روس‌ها از تاثیر ترکیه بر 15 درصد از شهروندان مسلمان حاضر در فدراسیون روسیه بیم دارند و در همان حال می‌کوشند نفوذ ایران را با حضور ترکیه کنترل کنند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم