هشدار وزیر کشور لبنان نسبت خطر هرج و مرج

مشکلات اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و روند نزولی لیر، باعث اعتراضات گسترده در لبنان شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

محمد فهمی، وزیر کشور لبنان، نسبت به خطر «هرج و مرج» و بدتر شدن اوضاع امنیت عمومی کشورش هشدار داد.

فهمی، دوشنبه 28 ژوئن، در مصاحبه‌ای با روزنامه فرامنطقه‌ای «شرق الاوسط»، گفت که او «بدتر شدن اوضاع و همچنین از بین رفتن امنیت عمومی لبنان را پیش‌بینی کرده بود.»

Advertisement

وزیر کشور موقت لبنان اظهار داشت: «سخنان من در آن زمان مورد انتقادهای شدید قرار گرفت. با توجه به شرایط کنونی صحت سخنانم ثابت شده است. در حال حاضر بیم آن می‌رود وضعیت کشور و امنیت عمومی جامعه وخیم‌تر شود.»

او افزود: «افراد زیادی در این کشور در فقر و گرسنگی به سر می‌برند، آنها می‌توانند همه چیز را تحمل کنند، اما گرسنگی فرزندان خود را تحمل نخواهند کرد.»

وزیر کشور لبنان ضمن هشدار به طبقه سیاسی حاکم در کشورش گفت: «تا زمانی که وضعیت به همین شکل ادامه یابد، هرج و مرج افزایش خواهد یافت اما به هرج و مرج کامل تبدیل نخواهد شد».

فهمی تاکید کرد: «ما با تمام توان برای حفظ قوانین و مقررات کشور کار خواهیم کرد و از شهروندان و اموال عمومی و خصوصی محافظت می‌کنیم.»

به گفته ناظران با گسترش اعتراضات معیشتی در لبنان، شرایط امنیتی به برجسته‌ترین نگرانی لبنانی‌ها تبدیل شده است.

کارشناسان امور لبنان می‎‌گویند مشکلات مالی، اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و کاهش ارزش لیر در برابر دلار، مردم را به ستوه آورده است.

تحولات روزهای گذشته در بیروت و صیدا، هم نشانگر خشم فزاینده مردم از وضع موجود بود و هم از احتمال گسترش بی‌نظمی عمومی و هرج و مرج لجام‌گسیخته خبر داد.

این شرایط امنیتی سبب شد تا مردم تدابیر خاصی برای حفاظت از خود و ممتلکات شخصی خویش اتخاذ کنند. از جمله این تدابیر می توان به عدم خروج از منزل در ساعات شب، عدم سفرهای درون و برون شهری طولانی، عدم استفاده از خودپردازها در شب و عدم استفاده از زیورآلات و ساعت مچی اشاره کرد.

گفتنی است نخبگان سیاسی لبنان به‌دلیل ساختار فرقه‌ای نظام سیاسی این کشور تاکنون نتوانستند دولتی توانا در حل مشکلات مردم تشکیل بدهند.

لبنان طی روزهای گذشته شاهد اعتراضات گسترده‌ای در شهرهای بزرگ کشور از جمله بیروت و و صیدا بود.

این اعتراضات در شهر شمالی طرابلس به درگیری معترضان با نیروهای ارتش انجامید که در نتیجه آن 10 نفر زخمی شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم