.
.
.

درگیری ارتش و معترضان در طرابلس لبنان 10 زخمی بر جای گذاشت

بانک جهانی بحران کنونی لبنان را جز سه بحران بزرگ از قرن نوزدهم تاکنون دانسته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پس از درگیری شامگاه شنبه 5 تیر، میان مردم معترض و نیروهای ارتش در شهر طرابلس لبنان که به زخمی شدن 10 نفر از نیروهای نظامی و تعدادی از معترضان انجامید، ارتش لبنان در اطراف نهادها و سازمان‌های دولتی این شهر مستقر شد.

منابع «العربیه»، روز یکشنبه 27 ژوئن، گزارش دادند که در پی تظاهرات شب گذشته، معترضان لبنانی مقابل منزل «محمد کباره» از نمایندگان مجلس در شهر شمالی طرابلس، چهار نفر از تظاهر کنندگان با شلیک مستقیم محافظان این نماینده مورد هدف قرار گرفته و زخمی شدند.

این منابع افزودند 2 نفر از محافظان نیز با پرتاب نارنجک دستی از سوی معترضان زخمی شدند.

به گزارش خبرنگار «العربیه» در بیروت، شامگاه شنبه تظاهرات گسترده‌ای به شرایط دشوار معیشتی، نرخ بالای دلار و سقوط ارزش لیره لبنان در خیابان‌های شهر طرابلس برگزار شد.

معترضان با سر دادن شعارهایی ضد حکومتی به حیاط بانک مرکزی لبنان در طرابلس یورش بردند اما نیروهای ارتش از ورود آنها به داخل بانک جلوگیری کردند.

معترضان به سقوط پول ملی لبنان کوشیدند شعبه‌های بانک مرکزی در دو شهر بزرگ دیگر را تصرف کنند که نیروهای امنیتی مانع آنها شدند.

بانک مرکزی لبنان از سال 1997 تاکنون قیمت یک دلار را به ارزش 1507 لیره ثابت نگه داشته بود، اما بحران فزاینده اقتصادی لبنان طی دو سال اخیر، باعث سقوط مستمر پول ملی این کشور در بازار غیررسمی شد.

سقوط آزاد ارزش پول ملی لبنان

بنا به گفته صرافی‌های لبنان، قیمت یک دلار روز شنبه میان 17300 تا 17500 لیره در بازار سیاه معامله شد. همزمان برخی‌ شبکه‌های اجتماعی از افزایش قیمت دلار تا 18 هزار لیره خبر دادند.

در تظاهرات شامگاه شنبه در شهر صیدا نیز برخی از تظاهرکنندگان کوشیدند وارد شعبه بانک مرکزی در آن شهر شوند اما ارتش لبنان مانع ورود آنها شد.

همچنین اعتراضات پراکنده‌ای در بیروت برگزار شد و معترضان به سوزندان تایر خودروها اقدام کردند.

بنا به گفته بانک جهانی، بحران اقتصادی حال حاضر لبنان به‌دلیل کوتاهی حکومت در اجرای سیاست‌های درست و رقابت‌های سیاسی ویرانگر، به یکی از سه بحران گسترده اقتصادی جهان از قرن نوزدهم تاکنون تبدیل شده است.

بحران اقتصادی لبنان با جیره‌بندی بنزین و گازوئیل و تشکیل شدن صف‌های طولانی خودروها در جایگاه‌های سوخت‌رسانی ابعاد بی‌سابقه‌ای یافت. همزمان کشور شاهد فقدان انواع داروها و گرانی سرسام‌آور قیمت مواد غذایی وارداتی بود.

به‌رغم کمک‌ها و فشارهای همزمان بین‌المللی به رهبری فرانسه، سعد الحریری که از مهر سال گذشته ماموریت یافت کابینه‌ای جدید در لبنان تشکیل بدهد تاکنون نتوانسته دولت جدیدی معرفی نماید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم