.
.
.

برهم صالح: بهبودى اوضاع عراق برای مقابله با افراط گرایی ضروری است

برگزاری اجلاس سه جانبه مصر، عراق و اردن در بغداد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر، عبدالله دوم پادشاه اردن و برهم صالح، رئیس جمهوری عراق روز یکشنبه 27 ژوئن بغداد، پایتخت عراق گرد هم آمده و درباره موضوعات مختلف منطقه‌ای، از جمله امنیت و ثبات خاورمیانه گفتگو و تبادل نظر کردند.

پیش از آغاز رسمی اجلاس برهم صالح رئیس جمهوری عراق، جلسه جداگانه‌ای با ملک عبدالله دوم و عبدالفتاح السیسی برگزار کرد.

برهم صالح در صفحه توئیتر خود ضمن استقبال گرم از پادشاه اردن و رئیس جمهوری مصر، نوشت: «روابط عمیق تاریخی ما مقدمه‌ای برای آینده امیدوار کننده برای مردم و جوانان‌ است. این اجلاس پیام رسایی در میان چالش‌های بزرگ منطقه‌ای است. بهبودی اوضاع عراق، زمینه‌ساز ایجاد ساختاری یکپارچه مبتنی بر مبارزه با افراط گرایی، احترام به حاکمیت و مشارکت اقتصادی در منطقه است».

صالح در دیدار خود با ملک عبدالله دوم بر اهمیت تقویت همکاری مشترک سه جانبه عراق، اردن و مصر از طریق ارتباط جغرافیایی و تحقق روابط اقتصادی و تجاری با حمایت از سرمایه‌گذاری در شهرهای صنعتی مشترک و همکاری در زمینه انرژی برق تأکید کرد.

برهم صالح و ملک عبدالله
برهم صالح و ملک عبدالله

مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق، مراسم استقبال رسمی از رئیس جمهوری مصر را در کاخ دولتی این کشور در بغداد، برگزار کرد. در این مراسم سرودهای ملی دو کشور نواخته شده و رژه نیروهای ویژه نظامی برگزار شد.

استقبال از ملک عبدالله دوم در بغداد
استقبال از ملک عبدالله دوم در بغداد

از سوی دیگر محمد الحلبوسی، رئیس پارلمان عراق به همراه حسن الکعبی معاون اول پارلمان این کشور نیز با عبدالفتاح السیسی دیدار کردند.

به گزارش تلویزیون «العربیه»، عبدالفتاح السیسی روز یکشنبه 27 ژوئن، به همراه هیئتی برای شرکت در این اجلاس وارد بغداد شد.

ملک عبدالله دوم نیز برای شرکت در اجلاس سه جانبه و دیدار با رهبران مصر و عراق به بغداد آمد. ناظران سیاسی می‌گویند، این اجلاس، روابط سه کشور را در چارچوب‌های همکاری مشترک، وارد مرحله جدیدی قرار خواهد کرد.

به گفته منابع آگاه، پروژه مشترک «الشام الجدید» که پیشتر از سوی نخست وزیر عراق برای همکاری اقتصادی و سرمایه‌گذاری میان سه کشور عراق، اردن و مصر پیشنهاد شده بود، در کار این اجلاس بحث و بررسی خواهد شد.

الكاظمی، ماه اوت گذشته در سفر خود به ایالات متحده آمریکا، برای اولین بار اصطلاح «الشام الجدید» را به كار برد. او در مصاحبه با روزنامه «واشینگتن پست»، گفت كه قصد دارد پروژه‌ای استراتژیک با نام «الشام الجدید» را برای راه‌اندازی یک برنامه اقتصادی شبیه به مدل اروپایی که قاهره، بغداد و عمان را در خود جای می‌دهد، دنبال کند. او گفت این پروژه اقتصادی قادر خواهد بود با چالش‌ها در آینده مقابله کند.

بغداد از سه روز پیش، به منظور تامین امنیت برگزاری این اجلاس، شاهد اقدامات شدید امنیتی و استقرار وسایل نقلیه نظامی و نیروهای ویژه پلیس بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم