جایزه پنج میلیون دلاری برای یافتن رهبر القاعده در یمن‎‎

آمریکا: رهبران القاعده در ایران به «خوش‌گذرانی» مشغولند و پیروان آنها در یمن به خونریزی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

برنامه «پاداش برای عدالت» وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا، اعلام کرد که پنج میلیون دلار جایزه به کسانی تعلق می‌گیرد که اطلاعات لازم برای شناسائی محل مخفیگاه خالد باطرفی، رهبر القاعده در یمن ارائه دهند.

«پاداش برای عدالت»، روز چهارشنبه 23 ژوئن، در حساب خود در توئیتر نوشت: «در زمانی که رهبران القاعده آزادانه در ایران رفت و آمد می‌کنند و به خوش‌گذرانی مشغول هستند، خالد باطرفی و مجموعه تحت امر وی، دستورات آن رهبران را برای ریختن خون بی‌گناهان در یمن اجرا می‌کنند».

وزارت خارجه آمریکا تأکید کرده است: «جایی برای خیانت‌کاران القاعده در یمن، نه اکنون و نه در آینده وجود ندارد».

در این راستا، برنامه «پاداش برای عدالت» شماره تلفن 0012022941037 را معرفی کرده تا افراد علاقمند بتوانند از طریق واتس‌اپ یا تلگرام، اطلاعات خود را درباره رهبر القاعده در یمن به مرکز دریافت پیام‌های این برنامه ارسال کنند.

شایان ذکر است که «سازمان القاعده در شبه‌جزیره عربی» ابتدای سال گذشته اعلام کرد خالد سعید باطرفی را به‌عنوان جانشین قاسم الریمی، رهبر سابق القاعده در این منطقه که در اثر حمله یک پهپاد آمریکائی به قتل رسید، تعیین کرده است.

باطرفی، قبل از تعیین در این منصب، با ایمن الظواهری رهبر القاعده اعلان بیعت کرد و تهدید نمود که «به کابوسی برای نیروهای آمریکائی» تبدیل شود.

او پیشتر سازمان تبلیغاتی القاعده در یمن را اداره می‌کرد.علاوه بر این، نیروهای القاعده را در نبردی که با دولت یمن در استان «أبین» در سال 2011 داشت، فرماندهی می‌کرد. باطرفی که به «ابوالمقداد کندی» ملقب شده، افراطی‌ترین نیروهای القاعده را در حمله به استان أبین یمن در آن سال تحت امر خود داشت و در نتیجه برای مدت طولانی این استان را به تصرف خود درآوردند.

در سال 2011، نیروهای دولتی یمن موفق شدند او را به اسارت خود درآورند. اما چهار سال بعد و همزمان با اشغال صنعا توسط حوثی‌ها، نیروهای القاعده با حمله به زندان «مکلا»، مکانی که باطرفی در آنجا محبوس بود، موفق شدند او را به همراه 270 نفر از نیروهای القاعده آزاد کنند.

در این میان، باطرفی علاوه بر فرماندهی نیروهای القاعده در شبه‌جزیره عربی، از بنیان‌گذاران این تشکل در این منطقه به حساب می‌آید. در ابتدای کار و بعد از کشته شدن قاسم الریمی، او عضو شورای رهبری القاعده معروف به «مجلس شورای جهانی» القاعده شد.

در فوریه گذشته، گزارشی از سوی سازمان ملل به شورای امنیت ارسال شد که از دستگیری باطرفی در یمن حکایت می‌کرد.اما بعدها معلوم شد که محتوای این گزارش صحت ندارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم