23 سال زندان برای جاسوس حزب‌الله لبنان در آمریکا

تامسون مترجم فوری نیروهای آمریکایی در یک پایگاه نظامی خارج از آمریکا بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

دادگاه ایالات متحده، مریم طاها تامپسون، جاسوس حزب‌الله لبنان را در پی اعتراف وی به ارائه نام مخبران ارتش آمریکا در عراق به یکی از عناصر حزب‌الله، به 23 سال زندان محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری «فرانسه»، وزارت خارجه آمریکا با صدور بیانیه‌ای رسمی اعلام کرد که «مریم تامسون» 62 ساله، اعتراف کرده که اطلاعاتی مرتبط با ارتش آمریکا را به فردی که از ارتباط او با حزب‌الله لبنان اطلاع داشته، تحویل داده است .

Advertisement

این وزارتخانه اعلام کرد که این شهروند لبنانی-آمریکایی به ملت آمریکا و به سربازانی که با آنها همکاری می‌کرد، خیانت کرده است.

به گفته وزارت خارجه آمریکا، مریم تامسون در دادگاه به گناهکار بودن خود اعتراف کرده است.

مریم طاها تامپسون معروف به «اینترنیتیا»، متولد لبنان است و در سال 1993 شهروندی آمریکا را به دست آورد.

او در فوریه سال گذشته به اتهام جاسوسی به مدت 6 ماه برای حزب‌الله لبنان در پایگاه عملیات ویژه ایالات متحده در اربیل عراق بازداشت و در ماه مارس توسط قاضی دادگاه فدرال آمریکا در واشینگتن تفیهم اتهام شد.

تامپسون در بازجویی خود اعتراف کرد که انگیزه‌اش از جاسوسی، جلب رضایت یک عضو حزب الله لبنان که رابطه عاشقانه‌ای با او داشته، بود. عضو حزب‌الله به او قول داده بود که در ازای جاسوسی علیه آمریکا با او ازدواج می‌کند.

به گفته دادستان‌ها، پس از حمله هوایی آمریکایی که منجر به کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، در دسامبر 2019 شد، این شهروند لبنانی از مریم تامپسون خواست تا اسامی جاسوس‌هایی که به ایالات متحده کمک کردند تا سلیمانی را هدف قرار دهد، در اختیار حزب الله بگذارد.

گروه شبه‌نظامی حزب‌الله در سال 1997 از سوی آمریکا به عنوان یک سازمان تروریستی خارجی ثبت شد.

به گفته وزارت دادگستری آمریکا، طی یک دوره شش هفته‌ای قبل از دستگیری، مریم تامپسون هویت حداقل 10 جاسوس مخفی و حداقل 20 هدف آمریکایی و همچنین چندین تاکتیک و روش‌های جاسوسی را برای این شهروند لبنانی (رابط حزب‌الله) فاش کرده است.

او از 30 دسامبر 2019 تا 10 فوریه سال گذشته توانست به 57 پرونده در مورد 8 مخبر دولت آمریکا دست پیدا کند و نام و عکس‌های آنها را برای رابط حزب‌الله ارسال کند. در نهایت «اف‌بی‌آی» به محل اقامت تامپسون در یکی از تاسیسات نظامی آمریکا در اربیل یورش برده و او را بازداشت کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم