حکومت ایران چگونه در جامعه سوریه رخنه می‌کند؟

ایران از طریق آموزش‌های غیررسمی روی کودکان و جوانان سوری سرمایه‌گذاری می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

«مرکز مطالعات خاورمیانه و آفریقای موشه دایان» در دانشگاه تل آویو، فاش کرده که حکومت ایران، پس از پایان جنگ داخلی در سوریه، به فعالیت‌های گسترده در حوزه‌های مذهبی، فرهنگی، و جمعیتی (تغییرات دموگرافیک) روی آورده است تا حضور خود را در جامعه این کشور حفظ کند.

به گفته «دایان»، ایران از ابتدای حضور خود در جنگ داخلی سوریه تلاش کرده تا در جامعه علوی نفوذ کرده و آنها را به شیعه امامیه نزدیک کند. به‌عنوان بخشی از این تلاش، ایران زیارتگاه‌های شیعی بسیاری در سوریه ساخته و از آنها به‌عنوان مراکز تبلیغات مذهبی استفاده کرده است. علاوه بر این، نام خیابان‌ها و مکان‌های اطراف این محله‌ها به گونه‌ای تغییر یافته تا منافع نیروی جدید غالب را نشان دهد.

Advertisement

اعطای تابعیت

ایران همچنین با اعطای تابعیت سوریه به شیعیان خارجی‌ و عمدتا افغان‌ها و ایجاد محله‌های تعیین‌شده برای آنها در دمشق و دیرالزور، در صدد افزایش اندازه و وزن جمعیتی شیعیان در سوریه است. به‌علاوه، ایران خانواده‌های رزمندگان سپاه پاسداران را به مهاجرت و استقرار در منطقه دمشق ترغیب می‌کند. در نتیجه‌، محله‌های شیعه‌نشین به استحکامات طرفدار حکومت ایران در قلب سوریه تبدیل شده‌اند.

ایجاد مراکز فرهنگی

ایران همچنین مراکز فرهنگی بسیاری در سرتاسر سوریه ایجاد کرده است که وظیفه‌شان پیشبرد دستور کار جمهوری اسلامی در این کشور است. از جمله فعالیت‌های چشمگیر این مراکز فرهنگی، برگزاری مراسم پر زرق و برق بزرگداشت قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین مقتول نیروی قدس است. این برنامه‌ها را «مرکز اندیشه و هنر اسلامی» در تهران و رایزن فرهنگی ایران در دمشق مدیریت می‌کنند.

«دایان» تاکید می‌کند که رژیم ایران همچنین در زمینه جذب کودکان و جوانان سوریه از طریق آموزش‌های غیررسمی سرمایه‌گذاری کرده است. «مرکز فرهنگی ایران» دوره‌های رایگان آموزش زبان فارسی برای کودکان ارائه می‌دهد. به عنوان بخشی از این دوره‌ها، کودکان سوری آموزش‌های استفاده از اسلحه و رژه می‌بینند که شامل پرچم‌های ایران، تصاویر روح‌الله خمینی اولین رهبر جمهوری اسلامی و علی خامنه‌ای، و سایر نمادهای ایرانی و شیعی است. بیشتر فارغ‌التحصیلان این دوره‌ها، پس از 16 سالگی به یکی از گروه‌های شبه‌نظامی هوادار ایران در سوریه می‌پیوندند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم