حبس ابد در انتظار جاسوس حزب الله لبنان در آمریکا

جاسوس حزب الله لبنان پس از قتل سلیمانی علیه آمریکایی‌ها در عراق جاسوسی می‌کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

منابع آمریکایی، روز چهارشنبه 23 ژوئن، گفتند که قرار است دادگاهی در ایالات متحده، حکم نهایی مریم طاها تامپسون، مترجم لبنانی‌الاصل پیشین وزارت دفاع آمریکا، که برای حزب الله لبنان در آمریکا و عراق جاسوسی می‌کرد، را صادر کند.

به گفته منابع آگاه، این متهم 63 ساله، با حداکثر مجازات، حبس ابد، مواجه خواهد شد.

مریم طاها تامپسون معروف به «اینترنیتیا»، متولد لبنان است و در سال 1993 شهروندی آمریکا را به دست آورد.

او در فوریه سال گذشته به اتهام جاسوسی به مدت 6 ماه برای حزب الله لبنان در پایگاه عملیات ویژه ایالات متحده در اربیل عراق بازداشت و در ماه مارس توسط قاضی دادگاه فدرال آمریکا در واشینگتن تفیهم اتهام شد.

تامپسون در بازجویی خود اعتراف کرد که انگیزه‌اش از جاسوسی، جلب رضایت یک عضو حزب الله لبنان که رابطه عاشقانه‌ای با او داشته، بود. عضو حزب الله به او قول داده بود که در ازای جاسوسی علیه آمریکا با او ازدواج می‌کند.

به گفته دادستان‌ها، پس از حمله هوایی آمریکایی که منجر به کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، در دسامبر 2019 شد، این شهروند لبنانی از مریم تامپسون خواست تا اسامی جاسوس‌هایی که به ایالات متحده کمک کردند تا سلیمانی را هدف قرار دهد، در اختیار حزب الله بگذارد.

گروه شبه‌نظامی حزب الله در سال 1997 از سوی آمریکا به عنوان یک سازمان تروریستی خارجی ثبت شد.

به گفته وزارت دادگستری آمریکا، طی یک دوره شش هفته‌ای قبل از دستگیری، مریم تامپسون هویت حداقل 10 جاسوس مخفی و حداقل 20 هدف آمریکایی و همچنین چندین تاکتیک و روش‌های جاسوسی را برای این شهروند لبنانی (رابط حزب الله) فاش کرده است.

او از 30 دسامبر 2019 تا 10 فوریه سال گذشته توانست به 57 پرونده در مورد 8 مخبر دولت آمریکا دست پیدا کند و نام و عکس‌های آنها را برای رابط حزب الله ارسال کند. در نهایت «اف‌بی‌آی» به محل اقامت تامپسون در یکی از تاسیسات نظامی آمریکا در اربیل یورش برده و او را بازداشت کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم