شماری از مسئولان سعودی به اتهام فساد بازداشت شدند

سعودی هشدار داد افراد حتی پس از پایان دوران شغلی هم مسئولیت اقدامات دوران خدمت خود را متحمل خواهند شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

یک منبع رسمی در «هیئت نظارت و مبارزه با فساد» در سعودی، روز چهارشنبه 23 ژوئن اعلام کرد، این نهاد در چند ماه گذشته بررسی 9 پرونده‌ در رابطه با فساد را آغاز و مراحل قانونی آنها را به اتمام رسانده است.
این نهاد در بیانیه خود اعلام کرد، افرادی در 9 نهاد و اداره دولتی مرتکب فسادهای از قبیل رشوه، اختلاس و اخاذی شده‌اند را بازداشت کرده است.
هیئت مبارزه با فساد با همکاری وزارت کشور، دادستانی عمومی ، ریاست امنیت کشور و بانک مرکزی سعودی 9 پرونده را پیگیری و به پایان برده است.

1. براساس این بیانیه مدیر و دو کارمند یک بانک سعودی به همراه 11 نفر از افراد مقیم در این کشور به دلیل تخلف مالی مرتبط با یک موسسه تجاری بازداشت شدند. این افراد برای تاسیس یک موسسه تجاری، به نام خویشاوندان خود حساب بانکی افتتاح کرده و از این طریق 505 میلیون و 725 هزار و 336 ریال سعودی به طور غیرقانونی از این کشور خارج کرده‌اند. تعدادی از کارمندان سیستم بانکی با دریافت درصدی از این مبالغ، انتقال آنها به خارج را ممکن کرده‌اند.

2. هیئت مبارزه با فساد دو کارمند در وزارت امور شهرداری و روستایی و مسکن و یک شهروند دیگر را نیز به دلیل شرکت در تأسیس یک شرکت تجاری و اخذ پروژه‌های فرعی از شرکت‌های خارجی که با این وزارتخانه قرارداد منعقد می‌کردند، بازداشت کرد. این افراد با سوء استفاده از موقعیت خود در وزارت امور شهرداری، قراردادهایی به ارزش 10 میلیون ریال سعودی با شرکت‌های تجاری منعقد کرده بودند.
3. یک قاضی که ریاست بخش یک دادگاه تجاری در یکی از مناطق سعودی را به عهده داشت، نیز بازداشت شد. او در دو پرونده رشوه گرفته و به ناحق قضاوت کرده بود. او همچنین مبلغ 19 هزار و 500 ریال سعودی از یکی از کارمندان دفاتر مشاوره مهندسی دریافت کرده و در یک پرونده منازعه بین دو شرکت نیز مبلغ 22 هزار ریال سعودی به عنوان رشوه دریافت کرده بود.
4. یکی از اعضای دادسرای عمومی به دلیل دریافت 30 هزار ریال سعودی از شخصی در ازای تاخیر در روند رسیدگی به پرونده و به تاخیر انداختن روند تصمیم‌گیری دادگاه برای 7 ماه، بازداشت شد. او این کار را به منظور فشار بر طرف‌های دیگر پرونده و اجبار آنها به پرداخت رشوه، انجام داده بود.

5. یکی از مسئولان دفاتر اسناد رسمی و عضو هیئت علمی دانشگاه به دلیل دریافت 20 هزار ریال در ازای اتمام مراحل تخلیه یک قطعه زمین دولتی به نفع شخص دیگر به صورت غیر قانونی بازداشت شد.

6. یک مدیر مجتمع حفظ قرآن که مدیریت یک دبیرستان را هم بر عهده داشت، به دلیل اختلاس مبلغ 153 هزار و 942 ریال سعودی از مبالغی که وزارت آموزش و پرورش به وی تحویل داده بود، بازداشت شد.

7. مدیر واحد تأمین اجتماعی وزارت منابع انسانی و توسعه اجتماعی در یکی از استان‌های سعودی که برای تعدادی از آشنایان خود با گزارش‌های پزشکی نادرست ثبت کرده و مقرری تامین اجتماعی به آنها می‌پرداخت، به اتهام اختلاس 500 هزار ریال سعودی اختلاس بازداشت شد.

8. یک ناظر در وزارت منابع انسانی و توسعه اجتماعی و 6 تن از افراد مقیم در سعودی، به اتهام اخاذی از گردشگران تجاری بازداشت شدند. آنها افراد را به بهانه مخالفت با قوانی به پرداخت 10 هزار ریال سعودی می‌داشتند.

9. یک کارمند در وزارت بهداشت که مبالغی را از شهروندان سعودی در ازای دادن شغل به آنها در وزارت بهداشت از آنها گرفته بود، نیز بازداشت شد. او جمعا 40 هزار ریال سعودی رشوه گرفته بود.


هیئت نظارت و مبارزه با فساد سعودی تاکید کرد، به تعقیب و پیگرد قانونی با هدف بازداشت همه کسانی که قوانین کشور را نقض کرده و از موقعیت خود برای منافع شخصی خود استفاده کرده و باعث صدمه زدن به منافع عمومی می‌شوند، ادامه خواهد داد. این نهاد مبارزه با فساد تاکید کرد افراد حتی پس از پایان دوران کار در اداره‌جات هم مسئولیت اقدامات خود در زمان کار را متحمل خواهند شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم