وزیر خارجه عراق: دخالت کشورهای همسایه را نمی‌پذیریم

فواد حسین:‌ امنیت عراق بخشی از امنیت منطقه و اروپا است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

فواد حسین، وزیر امور خارجه عراق، شامگاه دوشنبه 21 ژوئن، در مصاحبه‌ای با «العربیه» تاکید کرد، بغداد دخالت کشورهای همسایه در امور داخلی‌اش را نمی‌پذیرد.

او گفت، به صراحت می‌گوییم با کشورهای همسایه گفت‌وگو می‌کنیم اما دخالت آنها در امور داخلی کشورمان را نمی‌پذیریم.

او درباره نوع رابطه عراق با ایران گفت، رابطه ما با ایران، رابطه دو کشور همسایه است، اما تصمیم عراق باید در بغداد گرفته شود نه در پایتخت دیگری.

راه حل مشکلات از طریق گفت‌وگو

وزیر خارجه عراق افزود: «ما با برخی از کشورهای همسایه مشکلاتی داریم و در شرف حل آنها از طریق گفت‌وگو هستیم و هیچ گزینه دیگری نداریم».

او با تاکید بر اینکه «امنیت عراق بخشی از امنیت منطقه و اروپا» است، گفت، که او با وزرای اروپایی در مورد حمایت سیاسی‌، امنیتی، اقتصادی و استراتژیک از كشورش گفت‌وگو كرده است.

فواد حسین با تاکید بر اهمیت نقش محوری عراق در منطقه اظهار داشت، اروپا قادر است در زمینه‌های مختلف به عراق کمک کند.

او با اشاره به انتخابات پیش‌رو عراق که یکی از خواسته‌های معترضان عراقی بود، تاکید کرد که اتحادیه اروپا در اجرای به موقع انتخابات در ماه اکتبر آینده، همکاری خواهد کرد.

دخالت‌های ایران در عراق

رژیم ایران با حمایت مالی و تسلیحاتی از گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به خود در خاک عراق نوعی بی‌ثباتی ایجاد کرده است. این گروهها که خارج از چارچوب قانونی دولت عراق عمل می‌کنند، متهم به قتل کنشگران و روشنفکران عراقی و حمله به مقرهای دیپلماتیک و پایگاههای نیروهای ائتلاف هستند.

دولت مصطفی الکاظمی از زمان به قدرت رسیدن تاکنون اقداماتی را به‌منظور محدود کردن قانون شکنی‌های این شبه‌نظامیان فراقانونی انجام داده و با فساد گسترده در ساختار سیاسی و حکومتی این کشور گام‌هایی را برداشته است.

دولت الکاظمی بارها تاکید کرد که اجازه نمی‌دهد عراق به میدانی برای تصفیه حساب دولت‌ها با یکدیگر تبدیل شود. او بارها از کشورهایی مانند ایران خواست تا از دخالت‌هایی که منجر به نقض حاکمیت عراق ‌می‌شود، خودداری کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم