عمران خان: پاکستان آماده است شریک صلح در افغانستان باشد

عمران خان تاکید کرد به واشنگتن اجازه نخواهد داد در خاک پاکستان پایگاه نظامی ایجاد کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان در یادداشتی در روزنامه «واشنگتن پست» نوشت، اسلام‌آباد حاضر است شریکی برای صلح در افغانستان باشد اما پایگاه‌های آمریکایی را در کشورش میزبانی نمی‌کند.
عمران خان تاکید کرد اسلام‌آباد به واشنگتن اجازه نخواهد داد تا در خاک پاکستان برای انجام عملیات در افغانستان پایگاه نظامی ایجاد کند. به گفته او ممکن است این تصمیم برای کشورش ویرانی بیشتری را به همراه داشته باشد.
او گفت که کشورش از جنگ‌های افغانستان بسیار آسیب دیده و در این مدت بیش از 70 هزار پاکستانی کشته شده‌اند و در حالی که ایالات متحده 20 میلیارد دلار کمک کرده، ضررهای اقتصاد پاکستان از 150 میلیارد دلار فراتر رفته است.
خان در این یادداشت نوشت: «اگر قرار باشد پاکستان با ساختن پایگاه‎‌های آمریکایی در خاکش موافقت کند و از آنجا عملیات‌های نظامی در افغانستان انجام شود، گروه‌های تروریستی برای انتقام‌جویی پاکستان را هدف قرار خواهند داد.»
او افزود: «این اقدام تنها منجر به دهه‌ها جنگ داخلی خواهد شد؛ چرا که طالبان نمی‌تواند کل کشور را تصرف کند اما آن‌ها باید برای موفقیت دولت آینده افغانستان شامل آن باشند.»
او تاکید کرد که آمریکا و پاکستان هر دو خواستار توافق سیاسی، ثبات، توسعه اقتصادی و جلوگیری از تبدیل افغانستان به پایگاه امن «تروریستی» هستند و با هرگونه تصرف نظامی افغانستان مخالف اند.
عمران خان در ادامه گفت، اسلام‌آباد در گذشته با انتخاب و حمایت از طرف‌های درگیر جنگ در افغانستان مرتکب اشتباه شده بود اما اکنون از آن درس گرفته و با هر دولتی که اعتماد مردم افغانستان را داشته باشد، کار خواهد کرد.
خان گفت: «تاریخ ثابت کرده که هرگز نمی‌توان افغانستان را از خاج کنترل کرد، اگر آمریکا با قدرتمندترین ماشین نظامی در تاریخ نتوانسته از داخل افغانستان و پس از 20 سال پیروز جنگ شود، چگونه می‌تواند از پایگاه‌هایی در کشور ما پیروز شود؟»
وی افزود: «ما می‌دانیم که تلاش طالبان تلاش برای اعلام پیروزی نظامی منجر به کشتار و خونریزی بی‌پایان خواهد شد.»
گفتنی است که عمران خان همیشه مخالف استفاده آمریکا از خاک پاکستان به عنوان پایگاهی برای انجام عملیات‌ها بوده است.
با این حال، محمد اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان چندی پیش در مصاحبه با روزنامۀ «شپیگل» آلمان، پاکستان را به «حمایت سیستماتیک» از طالبان متهم کرده و گفت که طالبان از پاکستان حمایت مالی و لوژستیکی به دست می‌آورند و در همان کشور جلب و جذب می‌شوند.

Advertisement
بیشترین بازدید موضوعات مهم