سعودی خواستار بازرسی فراگیر و فوری آژانس از مراکز اتمی ایران شد

توافق آژانس و پادشاهی عربی سعودی برای اجرای کامل استانداردهای جهانی مربوط به فعالیت‌های اتمی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

فیصل بن فرحان، وزیر خارجه سعودی، در دیدار روز دوشنبه 21 ژوئن، در وین پایتخت اتریش، با رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، خواستار بازرسی فراگیر و فوری آژانس از مراکز اتمی ایران شد.

در این نشست، آخرین تحولات برنامه اتمی ایران مورد بحث و بررسی قرار گرفت و بر اهمیت و ضرورت ایجاد یک مکانیسم کارآ جهت بازرسی همه‌جانبه و فوری از همه سایت‌های اتمی جمهوری اسلامی تأکید شد.

وزیر خارجه سعودی، همچنین خواستار جلوگیری از نقض قوانین و مقررات بین‌المللی از سوی ایران و توقف سیاست زیر پا گذاشتن تعهدات بین‌المللی این کشور، که منجر به ناامنی و بی‌ثباتی در منطقه و جهان شده است، شد.

اجرای استانداردهای جهانی انرژی هسته‌ای

از سوی دیگر، دو طرف التزام کشورها در نحوه به اجرا گذاشتن استانداردهای جهانی فعالیت اتمی را مورد بحث و مناقشه قرار دادند. آنها این تعهد را گامی در جهت رشد، پیشرفت و رسیدن به توسعه پایدار در سطح جهانی تلقی می‌کنند. علاوه بر این، دو طرف آخرین تحولات منطقه و جهان را مورد بررسی قرار دادند.

در این دیدار، شاهزاده عبدالله بن خالد، سفیر پادشاهی عربی سعودی در اتریش و نماینده دائم این کشور در مقر سازمان‌های بین‌المللی در وین حضور داشت.

در انتظار بازگشت به مذاکرات وین

براساس پیش‌بینی‌ها، انتظار می‌رود که ماه آینده، مذاکره‌کنندگان برنامه اتمی ایران، بار دیگر به وین برگردند. این انتظار در فضائی شکل گرفته که جوزف بورل، هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا، مذاکرات اتمی ایران برای بازگشت به برجام را «سخت» توصیف کرده است.

بورل در گفت‌وگو با «العربیه» در روز دوشنبه، اظهار امیدواری کرد که انتخاب رئیس جمهوری تندرو مانند ابراهیم رئیسی در ایران، منجر به توقف تلاش‌ها برای رسیدن به توافق نشود. او در این ارتباط گفت:«امیدوارم که نتایج انتخابات ایران، تأثیری بر فرآیند مذاکرات نداشته باشد».

همزمان با این سخنان، عباس عراقچی، مذاکره‌کننده ارشد جمهوری اسلامی، خاطر نشان کرد که بخش دشوار مذاکرات همچنان باقی است، اما امیدوار است گفت‌وگوها در دور بعدی کامل شود و قبل از پایان کار دولت فعلی ایران در ماه اوت آینده (مرداد ماه) به توافق دست یابند.

عراقچی آن طور که خبرگزاری فارس به نقل از او گزارش کرده است، گفته «ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری منتخب، شخصیتی واقع‌نگر و عقلانی است، از اینرو رویکرد مذاکرات، حتی بعد از تغییر دولت، دگرگون نخواهد شد».

شایان ذکر است که از آوریل گذشته تاکنون، شش دور مذاکره بر سر بازگشت ایران و آمریکا به برجام صورت گرفته اما نتیجه ملموسی در بر نداشته است. انتظار می‌رود ماه آینده میلادی دور جدیدی از این مذاکرات در شهر وین از سر گرفته شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید