.
.
.

ویدئو؛ آغاز محاکمه متهمان به کودتای نافرجام در اردن

باسم عوض الله رئیس سابق دربار پادشاهی اردن و حسن الشریف به ایجاد «فتنه» متهم‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

باسم ابراهیم عوض‌الله، رئیس پیشین دربار پادشاهی اردن و حسن الشریف بن زید، روز دوشنبه 21 ژوئن در حالی که جامه‌ای آبی رنگ مخصوص بازداشت‌شدگان به تن داشتند، برای اولین در دادگاه امنیت این کشور حضور یافتند.
این اولین جلسه دادگاه برای رسیدگی به اتهام این دو شخصیت بارز اردنی است؛ پرونده‌ای که در اردن از آن با نام «فتنه» یاد می‌شود.
اولین جلسه دادگاه به ریاست سرهنگ دوم قاضی نظامی، موفق المساعید برگزار شد. دو متهم با یک خودروی سیاه رنگ مخصوص از بازداشتگاه به دادگاه امنیت کشور انتقال داده شدند.
پیشتر سرتیپ عبدالسلام المجالی قاضی نظامی و معاون دادستان عمومی اردن، در تاریخ 13 ماه ژوئن، اعلام کرده بود که کیفرخواست ارائه از سوی دادگاه امنیت کشور درباره این پرونده را تأیید کرده است.


ماجرای بازداشت باسم عوض الله و حسن الشریف به حادثه 3 آوریل گذشته سال جاری برمی‌گردد . در آن روز الشریف حسن بن زید و باسم عوض‌الله به همراه 20 نفر به ظن کودتا و به دلیل آنچه «تهدید امنیت» این کشور خوانده شد، بازداشت شدند. ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن، تعداد 16 نفر از این 20 نفر را عفو و آزاد کرد.
در همان زمان در شبکه‌های اجتماعی شایعاتی مبنی بر بازداشت شاهزاده حمزه، برادر ناتنی ملک عبدالله نیز منتشر شد. این خبر از سوی مقامات رسمی اردن تکذیب ولی از شاهزاده حمزه خواسته شده تا فعالیتهایی را که ممکن است برای هدف قرار دادن امنیت و ثبات اردن انجام گیرد، را متوقف کند.
یک روز پس از این رویدادها ملک عبدالله دوم شاه اردن با صدور پیامی خطاب به مردم اردن درباره این تحولات در کشورش، گفت که «شما خانواده و قبیله و مورد اعتماد مطلق و منبع عزم راسخ پادشاه هستید و به شما اطمینان می‌دهم که «فتنه» متوقف شده و ما می‌خواهیم با اراده غیر قابل نفوذ اردنی‌ها در امنیت و ثبات باشیم و با فداکاری شجاعانه ارتش و دستگاه‌های امنیتی مراقب امنیت میهن‌مان باشیم.»

باسم عوض الله
باسم عوض الله


ملک عبدالله بدون اینکه نامی از کسی ببرد، گفت:«چالش روزهای گذشته سخت‌ترین و خطرناک‌ترین چالش‌ها برای ثبات سرزمین کشور ما نبود اما برای من دردناک‌ترین بود، زیرا طرفین «فتنه» از درون خانواده ما و خارج آن بودند.»
گفتنی است که هیچکدام از مسئولان اردنی نامی از کودتا به میان نیاوردند و تنها به واژه «فتنه» اکتفا کرد. این مسئله با پادرمیانی شاهزاده حسن بن طلال، عموی پادشاه اردن با سکوت و آرامی پایان یافت و بعدها عکسی از شاهزاده حمزه در کنار ملک عبدالله دوم و شاهزاده حسن بن طلال در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم