.
.
.

مکاتبات محرمانه فعالیت وزارت اطلاعات آذربایجان در ادلب را فاش کرد

نامه‌نگاری‌ها حمایت مالی یک مقام آذربایجانی از «النصره» را نشان می‌‎دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک مرکز مطالعات روسیه، مکاتبات محرمانه‌ای را افشا کرده که فعالیت‌های اطلاعاتی جمهوری آذربایجان با هماهنگی ترکیه در ادلب سوریه را فاش می‌کند.
استان ادلب سوریه آخرین سنگر مخالفان سوری است. وجود شمار زیادی از گروه‌های مسلح اسلام‌گرا از جمله «هیات تحریر الشام» یا «جبهه النصره» سابق و سازمان های تندرو دیگری مانند «حراس الدین»، این منطقه را به یکی ازمناطق جنجالی بدل کرده است.
مرکز مطالعات خاورمیانه و آسیای میانه، که یک مرکز تحقیقاتی آموزشی در مسکو است، در صفحه رسمی خود در فیسبوک فاش کرد که اخیراً مکاتبات محرمانه‌ای در رابطه با دخالت برخی افراد از وزارت اطلاعات آذربایجان در بحران سوریه به دست آورده است.
در این گزارش آمده: «فردی به نام حسین ازیری، افسر و هماهنگ کننده نیروهای ویژه آذربایجان است. او یکی از مسئولان اداری و مالی گروه تروریستی «لشکر مهاجران و انصار»، یکی از شعبات سازمان تروریستی هیات تحریر الشام است.»
در ادامه گزارش توضیح داده شده که«حسین ازیری علاوه بر این ماموریت، مسئول نظارت بر کمک‌های مالی و سازماندهی كارزارهای جمع‌آوری کمک‌های «بشردوستانه» از تركیه و توزیع آن در سوریه به ویژه در ادلب را بر عهده داشت».

توافق درباره ادلب

توافق درباره آتش‌بس در استان ادلب و مناطق پیرامون آن با نظارت مسکو و آنکارا عملا از 6 مارس 2020 ، به اجرا درآمد. در ادلب، روسیه از رژیم اسد و آنکارا از جناح‌های مسلح سوری حمایت می‌کنند.
توافق برای برقراری آتش‌بس پس از حمله گسترده نیروهای رژیم اسد به ادلب صورت گرفت.به گزارش سازمان ملل متحد این حمله به آواره شدن حدود یک میلیون سوری منجر شد.
گفتنی است که سوریه از سال 2011 شاهد درگیری خونینی است که تاکنون به کشته شدن حدود نیم میلیون نفر شده و خسارت‌های گسترده‌ای به زیرساخت ها، دانشگاه ها ، مدارس و بیمارستان‌ها و همچنین بخش‌های تولیدی این کشور وارد کرد.
این جنگ که با دخالت ایران و شبه‌نظامیان مورد حمایت سپاه قدس و ارتش روسیه برای نجات رژیم اسد، شعله‌ورتر شد و تاکنون سبب آوارگی میلیون‌‎ها نفر سوری در داخل و خارج از این کشور شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم