.
.
.

منابع یمنی: وزیر فرهنگ حوثی‌ها به دستور رهبران خود این گروه کشته شده است

حسن زید از نزدیکان حزب الله لبنان و حلقه وصل حوثی‌ها با ایران بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع نزدیک به حوثی‌ها در صنعا، روز یکشنبه 20 ژوئن، فاش کردند ترور حسن زید، وزیر فرهنگ این گروه ‌شبه‌نظامی، به دستور رهبران عالی‌رتبه خود حوثی‌ها صورت گرفته است.

این منابع از اختلافات شدید میان رهبران ارشد این گروه درباره بسیاری از مسائل خبر دادند. تا جاییکه منجر به قتل و ترور برخی از رهبران آنها می‌شود.

در همین راستا، عباس زید، برادر حسن زید، وزیر فرهنگ دولت غیر قانونی حوثی که اخیرا به‌ طرز مشکوک در صنعا پایتخت یمن، ترور شد، فاش کرد که ترور برادرش به دستور رهبران شبه‌نظامی حوثی انجام گرفته است .

عباس زید در پستی در صفحه فیس‌بوک خود خطاب به دادگاه عمومی و خدمات امنیتی تحت کنترل حوثی‌ها در صنعا نوشت، قاتل به‌طور علنی گفته است که او یکی از ناظران فرهنگی است و از سوی سرویس اطلاعاتی حوثی‌ها پشتیبانی می‌شود. این شخص اعتراف کرده که حسن زید با صدور حکم اعدام ترور شده است.

او همچنین افزود که برخی از جنایتکاران حوثی پس از ارتکاب جرایم خود اقدام به باج گیری و اخاذی می‌کنند. آنها تهدید می‌کنند که در صورت بازداشت، آمران قتل را افشا خواهند کرد و واقعیت‌های تكان دهنده‌ای را علیه کسانی که به آنها دستور ترور می‌دهند، در اختیار سرویسهای امنیتی قرار خواهند داد.

او با تأكید بر اینکه خانواده حسن زید، ساكت نخواهد ماند، گفت، خانواده وزیر فرهنگ قبل از ترور وی تهدید شده بودند اما مسئله را جدی نگرفته و سکوت کردند. کسانی که تهدید می‌کنند از سوی حکومت حوثی‌ها حمایت می‌شوند.

حسن زید کیست؟

حسن زید، یکی از رهبران حوثی است که به‌عنوان وزیر فرهنگ و مدتی نیز وزیر جوانان و ورزش منصوب شده بود. او در اکتبر گذشته در صنعا ترور شد. حوثی‌ها پس از آن ادعا کردند که قاتل او و افرادی که در عملیات ترور دست داشته‌اند، کشته شدند و پرونده را اینگونه خاتمه دادند.

او متولد سال 1954 در صنعا است و با توجه به نقش برجسته‌ای که در رهبری حوثی‌های داشت، نامش در فهرست افراد تحت تعقیب ائتلاف عربی برای حمایت از دولت قانونی یمن گنجانده شد. حسن زید در رتبه 14 این لیست 40 نفره قرار داشت و جایزه 10 میلیون دلاری به هر شخص یا اطلاعاتی که منجر به دستگیری یا تعیین محل زندگی او شود، مشخص شده بود.

حسن زید، علاوه بر همکاری و عضویت با حوثی‌ها، دبیرکل «حزب الحق» که به حسن نصرالله، رهبر شبه‌نظامیان حزب الله لبنان و از برجسته‌ترین حامیان پروژه توسعه طلبانه ایران در منطقه نیز بسیار نزدیک بود.

طبق اطلاعات موثق و تأیید شده، زید نقش برجسته‌ای در پیوندهای موجود شبه‌نظامیان حوثی با تهران و حوزه‌های علمیه آنها در قم داشته است.

ترور او در راستای درگیری و نزاع بین جناح‌های مختلف شبه‎‌نظامیان حوثی صورت گرفته است. اختلافات داخلی در میان رهبران ارشد شبه نظامیان حوثی تاکنون منجر به ترورهای مستقیم و تصفیه فیزیکی برخی از آنها شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم