همکاری نزدیک سعودی و آمریکا برای مواجهه با حملات حوثی‌ها

ژنرال مکنزی: «ایران اهمیتی برای تلاش‌های صلح یمن قائل نیست»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

ژنرال کنت مکنزی، فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده موسوم به «سنتکام»، روز جمعه 28 خرداد از همکاری نزدیک کشورش با سعودی برای رویارویی با حملات ستیزه‌جویان حوثی خبر داد.

او تأکید کرد: « واشینگتن از نزدیک با پادشاهی عربی سعودی همکاری دارد تا جلوی حملات حوثی‌ها را بگیرد».
این فرمانده ارشد ارتش آمریکا اضافه کرد که «حوثی‌ها تمایلی به نشستن بر روی میز مذاکرات ندارند و تمام سعی خود را به کار می‌گیرند تا استان مأرب را قبل از ورود به مذاکرات صلح، تصرف کنند».
در این راستا، فرمانده «سنتکام» ایران را متهم کرد که «اصلا نه برای رسیدن به صلح در یمن اهمیت می‌دهد و نه به اوضاع انسانی رقت‌بار در کشور». او یادآور شد که جمهوری اسلامی «به مسلح کردن حوثی‌ها ادامه می‌دهد و منافع آن در استمرار جنگ است».
شایان ذکر است که «تیم لیندرکینگ» فرستاده ویژه امریکا در امور یمن، روز پنج‌شنبه گذشته «حوثی‌ها را مسئول شکست تلاش‌های صلح و کوشش سازمان ملل و کشورهای منطقه برای پایان دادن به خونریزی‌ها دانست».
لیندرکینگ در دیدار با احمد بن مبارک، وزیر خارجه یمن، حملات حوثی‌ها به مناطق غیرنظامی را شدیدا محکوم کرد و تأکید نمود« نزاع یمن راه حل نظامی ندارد».
در این راستا، فرستاده ویژه آمریکا در امور یمن خاطر نشان کرد که آتش بس و توقف جنگ در سراسر یمن، یک ضرورت اساسی برای کاستن از رنج و درد مردم این کشور است.
لازم به یادآوری است که احمد بن مبارک، وزیر خارجه یمن و تیم لیندرکینگ آخرین اوضاع یمن و تلاش‌های بین‌المللی صلح را در سایه سرپیچی حوثی‌ها از پایان دادن به نزاع جاری مورد بررسی قرار دادند. علاوه بر تلاش‌های آمریکا و کشورهای منطقه برای رسیدن به آتش‌بس و کاستن از بحران انسانی یمن، مارتین گریفیتس نماینده سازمان ملل نیز در روزهای اخیر کوشش‌های زیادی کرد تا حوثی‌ها را به پایان دادن به جنگ ترغیب کند، اما تمامی این تلاش‌ها با گردنکشی شبه‌نظامیان حوثی مواجه شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم