.
.
.

پاسخ «ائتلاف» به حمله موشکی حوثی‌ها به مناطق مسکونی مأرب

شبه‌نظامیان حوثی‌ تلاش می‌کنند فرآیند صلح یمن را به بن‌بست برسانند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران، شامگاه روز چهارشنبه 16 ژوئن، بار دیگر مناطق مسکونی شهر مأرب را با موشک بالستیک هدف قرار دادند.

منابع محلی اعلام کردند که ارتش یمن با پشتیبانی نیروهای ائتلاف عربی، به این حمله پاسخ داده است و مراکز تجمع حوثی‌ها در اطراف استان مأرب را مورد حمله قرار داد.

در این راستا، دولت قانونی یمن خاطر نشان کرد که بعد از شکست حمله نظامی حوثی‌ها برای تصرف شهر مأرب، تلفات جانی و خسارت مالی فراوان، این گروه جنایتکار رویه خود را عوض کرده و به حملات موشکی به مناطق مسکونی جهت به بن‌بست رساندن تلاش‌های صلح روی آورده است.

جنایت‌های تروریستی

از سوی دیگر دولت قانونی یمن، از سازمان ملل و جامعه جهانی می‌خواهد که این اعمال را به‌عنوان «جنایت‌های تروریستی» شبه‌نظامیان حوثی معرفی کنند.

در این راستا، همچنین محمد مقدشی، وزیر دفاع یمن، تأکید کرد که حوثی‌ها طبق روال گذشته زمانی که در میدان جنگ شکست می‌خورند، با موشک‌ها، پهپادها و سلاح ایرانی خود به مناطق مسکونی و غیرنظامی حمله می‌کنند که در آخرین مورد حمله به شهر مأرب است.

سرپیچی حوثی‌ها از ورود به فرآیند صلح

روز چهارشنبه گذشته، معمر الاریانی وزیر اطلاع رسانی یمن اعلام کرد که همه تلاش‌های صلح با «گردن‌کشی» حوثی‌ها تاکنون به نتیجه نرسیده است. او در سلسله‌ توئیتی نوشت: «تمام تلاش‌های صلح با سرپیچی حوثی‌ها و اصرار آنها بر ادامه درگیری در استان مأرب و حمله به مناطق مسکونی و اردوگاه‌های آوارگان مواجهه شده است».

شایان ذکر است که مارتین گریفیتس، فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن، روز سه‌شنبه گذشته تأکید کرد که باید هرچه سریعتر به جنگ در یمن پایان دهیم، اگرچه مذاکرات صلح پیچیده و سخت است، اما تنها راه حل پایان دادن به منازعه است.

علاوه بر این، گریفیتس در گزارش خود به شورای امنیت سازمان ملل مطرح کرد که گفت‌وگو بر سر«توافق ریاض»، تنها راه تضمین رسیدن به ترک منازعه در یمن است.