.
.
.

الكاظمی: آنهایی که از انتخابات عراق هراس دارند مردم را می‌ترسانند

برخی‌ها از فقر و محرومیت مردم سوءاستفاده انتخاباتی می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق گفت، در کشورش کسانی هستند که از نتایج انتخابات پارلمانی آینده می‌هراسند، به همین منظور سعی می‌کنند مردم را بترسانند.

الکاظمی، بعد از ظهر چهارشنبه 16 ژوئن، طی یک سخنرانی، با اشاره به اینکه افرادی در تلاشند یاس و ناامیدی را در شهروندان عراقی گسترش دهند، گفت اینها کسانی هستند که از نتایج انتخابات پارلمانی زودهنگام در عراق هراس دارند.

نخست وزیر عراق گفت برخی‌ها تلاش می‌کنند شهروندان را تحت فشار قرار دهند تا در انتخابات شرکت نکنند.

او گفت، با اراده، صبر، خرد و آرامش، به صداهای منفی که خیرخواه این کشور نیستند و تنها یاس و ناامیدی را بین مردم ترویج می‌کنند و در مسیر دولت برای تحقق هر دستاوردی سنگ‌اندازی می‌کنند، پاسخ خواهیم داد.

او همچنین از سوءاستفاده برخی‌ احزاب از شرایط فقر و محرومیت مردم برای اهداف انتخاباتی به‌شدت انتقاد کرد و گفت کسانی هستند كه از وزارتخانه‌های کشور برای اهداف انتخاباتی خود استفاده می‌كنند كه دولت درباره این مسائل تحقیق خواهد کرد.

سوءاستفاده از نهادهای دولتی برای انتخابات

الکاظمی خاطرنشان کرد: «شکایاتی از عملکرد وزارت کار و امور اجتماعی و سوءاستفاده از خدمات این وزارتخانه برای اهداف انتخاباتی از طریق حمایت از برخی نامزدها به دستم رسیده است. برخی‌ها با هزینه نان و معیشت فقرا و محرومین سعی می‌کنند به نفع خود در انتخابات سوءاستفاده کنند».

او در اوایل ژوئن تأکید كرده بود، در انتخابات پارلمانی شركت نخواهد كرد. او گفته بود، نمی‌تواند درباره انتخابات عادلانه و منصفانه سخن بگوید وقتی که خود یک طرف سیاسی رقیب در چنین انتخاباتی باشد.

گفتنی است که عراق، که در انتظار برگزاری انتخابات پارلمانی در ماه اکتبر آینده است، از بحران معیشتی، بیکاری، کمبود برخی خدمات اساسی، گسترش فساد و دزدی در نهادهای دولتی و سهمیه‌بندی پست‌های حکومتی نه بر اساس خلاقیت و تخصص افراد بلکه بر اساس فرقه‌گرایی و گرایشات مذهبی واپسگرایانه که میراث شبه‌نظامیان وابسته به جمهوری اسلامی ایران است، رنج می‌برد.

عراق از اکتبر 2019، شاهد اعتراضات و تظاهرات گسترده‌ای علیه فساد احزاب سیاسی و شبه‌نظامیان که اغلب آنها گرایشات فرقه‌ای وابسته به ایران دارند، بوده است. در این اعتراضات صدها کنشگر و روشن‌فکر عراقی به دست عوامل وابسته به رژیم ایران کشته شدند. همچنین صدها جوان نیز توسط شبه‌نظامیان فرقه‌گرا کشته یا ربوده شدند. اغلب تحلیلگران و روشنفکران عراقی شبه‌نظامیان وابسته به سپاه قدس را به قتل و ترور و جنایت در عراق متهم می‌کنند. تظاهرکنندگان عراقی در شهرهای شیعه نشین جنوب این کشور علیه نفوذ رژیم ایران در کشورشان شعار داده و خواستار طرد سفیر ایران از عراق شدند. تظاهرکنندگان شهرهای کربلا، نجف، ناصریه و بصره بارها کنسولگری ایران که آن را لانه تروریست‌های جانی و جنایتکار توصیف می‌کنند، به آتش کشیدند.