.
.
.

اتحادیه اروپا، سعودی را شریک مهم خود برای صلح در خاورمیانه می‌داند

چشم‌انداز 2030، پایه مهم و رو به جلو برای همکاری‌های دو جانبه بین اتحادیه اروپا و پادشاهی عربی سعودی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

«لوئیس میگل»، سخنگوی رسمی اتحادیه اروپا در امور خارومیانه و شمال آفریقا درگفت‌گو با «العربیه» تاکید کرد که پادشاهی عربی سعودی شریک مهم در ایجاد صلح و ثبات در خاورمیانه است و از مدت‌ها مذاکرات مهمی میان اتحادیه اروپا و سعودی جهت به نتیجه رساندن تلاش‌های صلح جامعه جهانی در فلسطین، عراق و یمن جریان دارد.
او تأکید کرد که به نقش سرنوشت‌ساز سعودی در این راه ایمان دارد و این کشور تمام امکانات ممکن برای به نتیجه رساندن تلاش‌های صلح را تقدیم می‌کند.
لوئیس میگل در اشاره به «چشم‌انداز 2030» سعودی، آن را با «معاهده سبز اتحادیه اروپا» مقایسه کرد که چگونه این معاهده توسعه پایدار در کشورهای اروپائی را تضمین کرد. او در این زمینه خاطر نشان نمود که «چشم‌انداز 2030» یک فرصت منحصر به فرد است که تنوع فعالیت‌های اقتصادی را در پی خواهد داشت و اثر مثبتی بر تغییرات آب و هوائی، «دوستی با طبیعت» و فرآیند گرم شدن کره زمین خواهد گذاشت.
در اشاره به شیوع بیماری کرونا، سخنگوی رسمی اتحادیه اروپا از همکاری گسترده سعودی با این اتحادیه خبر داد و شرح داد که چگونه سعودی‌ها در زمانی که ریاست گروه بیست کشور اقتصاد اول جهان را به عهده گرفتند، 7 میلیارد و 400 میلیون دلار برای مبارزه با این بیماری اختصاص دادند. از نظر لوئیس میگل، این یکی از موفقیت‌های کم‌نظیر کشورهای جهان بود.

مهار بحران در عراق و یمن

اتحادیه اروپا اهمیت ویژه‌ای برای صلح و توسعه در کشورهائی چون عراق و یمن قائل است. در این زمینه و به خصوص در ارتباط با اوضاع انسانی یمن، اروپا از بزرگترین ارائه دهنده کمک‌های مالی به این کشور به حساب ‌می‌آید، به طوری که در سال 2015 اتحادیه اروپا، 337 میلیون یورو صرف امور توسعه در یمن کرده و در دو سال آینده 149 میلیون یورو دیگر هزینه خواهد کرد.
لوئیس میگل درباره فرآیند صلح در یمن اظهار داشت که از نظر اروپا، امکان چنین صلحی وجود دارد و باید به رهبران یمنی کمک شود که در راه صلح و توسعه این کشور گام بردارند. در این راستا، اتحادیه اروپا از طرح صلح پادشاهی عربی سعودی (ابتکار ریاض) حمایت می‌کند و حضور این کشور در امر کمک‌های انسانی به مردم یمن را ارج می‌نهد، اما تنها کمک‌های انسانی کافی نیست و یمن به یک «راه حل سیاسی» نیاز دارد. از نظر اتحادیه اروپا، کشور سعودی بعنوان طرفی که بر موضوع یمن اشراف دارد، می‌تواند نقش مهمی در نزدیکی دیدگاه‌های مختلف گروه‌های سیاسی یمنی بازی کند.
در عراق نیز، مشارکت اتحادیه اروپا در امر توسعه پایدار قابل توجه بود، به طوری که از سال 2014 تا کنون، یک میلیارد و 300 میلیون کمک مالی تقدیم این کشور کرده که 600 میلیون دلار آن مربوط به امور توسعه پایدار است.