رهگیری و سرنگونی دو پهپاد در آسمان بغداد

افزایش حملات پهپادی همزمان با شدت گرفتن اظهارات تهدیدآمیز علیه نیروهای آمریکائی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

ستاد اطلاع‌رسانی امنیتی عراق، صبح امروز چهارشنبه 16 ژوئن، از رهگیری و انهدام دو پهپاد در آسمان بغداد خبر داد. یکی از پهپادها حامل مواد منفجره بود.

فرماندهی عملیات بغداد گفت یکی از پهپادها که حامل مواد منفجره بود را در یک منطقه غیر مسکونی در نزدیکی پادگان «الرشید» بغداد مورد هدف قرار داد. بنا به گزارش رسانه‌های محلی، صدای انفجار در محله زعفرانیه در نزدیکی پادگان الرشید شنیده شد، اما جزئیات بیشتری درباره حادثه منتشر نشده است.

Advertisement

نقطه عطف در جنگ پهپادها

شایان ذکر است که مقامات عراقی، دوشنبه گذشته اعلام کردند، یک فروند پهپاد، مواد منفجره خود را بر پایگاه هوائی فرودگاه بین‌المللی بغداد ریخته است. این اقدام یک تحول بزرگ در جنگ پهپادها محسوب می‌شود چراکه پیشتر، این حملات تنها به پایگاه‌ها و نمایندگی‌های سیاسی آمریکا صورت می‌گرفت.

یک منبع امنیتی درباره حمله پهپادی به فرودگاه بغداد گفت:«پهپاد مذکور بمب خود را بر نرده‌های نیروی هوائی عراق در داخل پایگاه ریخت که در اثر آن، هیچگونه تلفات انسانی یا خسارت مالی به بار نیامد».

در این میان، چهار روز قبل از حادثه فرودگاه بغداد، ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، درباره یک حادثه مشابه دیگر گفت:«حمله موشکی به مراکز پیمانکاران آمریکائی در بغداد هیچگونه تلفات جانی یا مادی قابل ذکری به همراه نداشت».

به گفته‌ سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، تعداد کمی از نیروهای آمریکائی در اثر استنشاق دود، به مراکز درمانی مراجعه کردند.

لازم به یادآوری است که حملات پهپادی در روزهای اخیر، پایگاه آمریکائی «ویکتوریا» در فرودگاه بغداد را هدف قرار دادند. در این پایگاه علاوه بر نیروهای عراقی، نیروهای بین المللی از جمله آمریکائی‌ها حضور دارند.

حملات این چنینی غالبا نیروهای آمریکائی را هدف قرار می‌دهند. در مقابل، دولت ایالات متحده، شبه‌نظامیان عراقی وابسته به سپاه پاسداران ایران را مسؤول این حملات می‌داند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم