اولین حمله هوایی اسرائیل به غزه پس از برقراری آتش‌بس

زخمی شدن 87 فلسطینی طی درگیری با پلیس اسرائیل در قدس

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

منابع رسانه‌ای فلسطینی‌، سحرگاه چهارشنبه 16 ژوئن، از حمله جنگنده‌های اسرائیلی به یک پایگاه نظامی متعلق به گروه‌های فلسطینی‌ در منطقه خان یونس، در جنوب نوار غزه، خبر دادند.

حمله هوایی اسرائیل به خان یونس، به‌عنوان اولین حمله نظامی از زمان توافق آتش‌بس در ماه گذشته میان تلآویو و غزه به‌شمار می‌رود.

رسانه‌های وابسته به گروه‌های فلسطینی گفتند که جنگنده‌های اسرائیلی یک اردوگاه آموزشی در نوار غزه را هدف قرار دادند و این حملات توسط موشک‌هایی که از هواپیمای جنگی شلیک می‌شود، انجام شد.

پایان راهپیمایی پرچم‌ها

همزمان با حمله اسرائیل به غزه، خبرنگار «العربیه» در قدس، از زخمی شدن 87 فلسطینی، در درگیری با پلیس اسرائیل در این شهر خبر داد.

طی روزهای گذشته گروه‌های افراطی اسرائیلی با برافراشتن پرچم‌های این کشور در برخی مناطق شهر قدس دست به راهپیمایی زدند. این راهپیمایی با نظارت و کنترل شدید امنیتی از سوی پلیس اسرائیل همراه بود.

رسانه‌های اسرائیلی عصر سه‌شنبه گزارش دادند که راهپیمایی برافراشتن پرچم‌های اسرائیل بدون حادثه یا درگیری پایان یافت.

مقامات اسرائیلی برای جلوگیری از درگیری فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌های افراطی در شهر قدیم اورشلیم، چندین بار مسیر تظاهرات را تغییر دادند تا از مناطقی که بیشتر ساکنان آن فلسطینی هستند، دور باشد.

طبق گفته منابع اسرائیلی، حدود 5 هزار شهروند تندروی یهودی در قدس، در این راهپیمایی شرکت کردند. دولت اسرائیل برای کنترل راهپیمایی و جلوگیری از درگیری احتمالی این افراطی‌ها با فلسطینی‌های قدس، حدود 2500 نیروی امنیتی، فراهم کرده بود.

چالش برای دولت جدید

دولت خودگردان در رام‌الله و دیگر جناح‌های فلسطینی، این راهپیمایی را تحریک آمیز توصیف کرده و آن را چالشی برای دولت جدید اسرائیل تلقی کرده‌اند.

در همین راستا، فلسطینی‌ها خواستار برگزاری یک تظاهرات مسالمت آمیز به‌عنوان «روز خشم» در غزه و کرانه باختری اشغال شده توسط اسرائیل شده‌اند.

محمود عباس، رئیس حکومت خودگردان فلسطین، از فلسطینی‌ها خواست تا برای جلوگیری از راهپیمایی تندروهای اسرائیلی، در مناطق خود در محله‌های قدیمی قدس حضور داشته باشند تا از ورود افراطی‌ها به مناطق خود جلوگیری کنند.

محمد اشتیه، نخست وزیر حکومت خودگردان فلسطین نیز در توییتر خود نوشت: «ما درباره پیامدهای خطرناکی که ممکن است، راهپیمایی پرچم‌ها از سوی شهرک نشینان افراطی اسرائیلی برای مناطق قدس اشغالی داشته باشد، هشدار می‌دهیم».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید