ناوگروه ایرانی در راه بازگشت از اقیانوس اطلس به سوریه

بازگشت دو ناو ایرانی ممکن است نشانه عقب‌نشینی تهران باشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

دو ناو ایرانی «مکران» و «سهند» که بیش از یک هفته باعث هشدارهای مکرر واشینگتن به تهران شده بودند، اکنون مسیر حرکت خود را از اقیانوس اطلس به سمت سوریه تغییر داده‌اند.

وبگاه «تانکر ترکرز»، متخصص ردیابی کشتی‌های نفتی، بامداد سه‌شنبه 15 ژوئن، گزارش داد که دو کشتی ایرانی که چند روز پیش پس از عبور از سواحل آفریقای جنوبی وارد اقیانوس اطلس شدند، در حال بازگشت به سمت سوریه هستند.

آمریکا هفته گذشته اعلام کرد، حرکت این دو کشتی را به دقت زیر نظر دارد. واشینگتن همچنین به ونزوئلا و کوبا نسبت به تحویل هر گونه محموله سلاح از این کشتی‌ها به شدت هشدار داد.

تهدید جدید ایران

هنوز دلیل بازگشت دو کشتی ایرانی به سمت سوریه مشخص نیست اما «تانکر ترکرز» گفته است که این دو شناور به احتمال زیاد برای شرکت در رزمایش دریایی روسیه به سوریه بازگشتند.

ناوبندر«مکران» و ناوشکن «سهند»، هفته گذشته برای اولین‌بار توانستند بدون اینکه در بنادر کشورهای دیگر لنگر اندازند، وارد اقیانوس اطلس شوند.

خبرگزاری «بلومبرگ»، به نقل از منابع امنیتی آمریکا، اقدام دو کشتی ایرانی برای انتقال محموله سلاح را «تهدید جدید ایران» برای ایالات متحده آمریکا خواند.

در همین راستا، برخی کشورها هشدار دادند که تهران ممکن است سعی کند با استفاده از قایق‌های کوچک تندروی نظامی، باعث ایجاد موانع تردد در دریای کارائیب که در نزدیکی مرزهای آبی آمریکا است، شود.

هفته گذشته ایالات متحده، از ونزوئلا، کوبا و سایر کشورهای منطقه آمریکای جنوبی خواست اجازه پهلوگیری به کشتی‌های ایران ندهند.

تغییر مسیر این دو ناو اگرچه تا کنون مشخص نیست، اما ممکن است نشانه‌ای از عقب نشینی تهران باشد که هنوز در حال مذاکره برای احیای توافق هسته‌ای و بازگشت آمریکا به برجام است. گفتنی است این اقدام تهران، همزمان با لغو برخی تحریم‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا از تعدادی از مقامات و شرکت‌های ایرانی، صورت گرفته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم