شبه‌نظامیان عراقی آمریکا را به تشدید حملات تهدید کردند

عصائب اهل حق: حملات تنها با خروج آمریکا از عراق متوقف می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

قیس خزعلی رهبر گروه «عصائب» وابسته به سپاه پاسداران، نیروهای آمریکایی را تهدید کرد که اگر از عراق خارج نشوند، حملات علیه آنها تشدید خواهد شد.

قیس خزعلی سردسته گروه «عصائب اهل حق»، نیروهای آمریکایی را تهدید کرد، تنها در یک حالت عملیات نظامی علیه این نیروها را متوقف خواهد کرد و آن زمانی است که از عراق خارج شوند.
خزعلی بدون در نظر گرفتن «وجود یک دولت» در عراق، اعلام کرد که فرمان حمله به نیروهای آمریکایی قبلا صادر شده و نیروهایش خود را برای همه احتمالات و انواع چالش‌ها آماده کرده‌اند و از هیچ تهدیدی نمی‌ترسند.
از سوی دیگر، فالح فیاض رئیس شبه‌نظامیان حشدالشعبی در گفتگو با تلویزیون وابسته به «جنبش النجباء» تأکید «خروج نیروهای آمریکایی از عراق، استقلال واقعی و خروج از دست اشغالگران را به این کشور اعطا خواهد کرد».
شایان ذکر است که شبه‌نظامیان عراقی، جمعه گذشته یک بار دیگر خواسته خود مبنی بر خروج نیروهای آمریکایی از عراق را مطرح کردند. این خواسته در حالی مطرح می‌شود که دولت عراق به نخست‌وزیری مصطفی الکاظمی، پیمان همکاری‌های استراتژیک با ایالات متحده منعقد کرده، که براساس آن، طی یک دوره سه ساله، نیروهای آمریکایی با توافق طرفین و به تدریج از خاک عراق خارج خواهند شد، اما گروه‌های فنی ارتش آمریکا برای آموزش نیروهای عراقی همچنان در خاک عراق باقی خواهند ماند.
علاوه بر این درخواست خروج نیروهای آمریکایی از عراق که برای اولین بار توسط علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی بعد از کشته شدن قاسم سلیمانی مطرح شد، اجماع همه عراقی‌ها را پشت سر خود ندارد و نیروهای سیاسی کُرد و بخش وسیعی از سنی‌های عراق با آن موافق نیستند.

افزایش تنش در روزهای اخیر

در ماه جاری میلادی تنش میان ایالات متحده و ایران بالا گرفت و به دنبال آن حملات شبه‌نظامیان عراقی به نیروهای آمریکایی شدت یافت. قبل از آن، دولت آمریکا شبه‌نظامیان وابسته به سپاه پاسداران را متهم کرده بود که در ماه گذشته میلادی به نیروهای آمریکایی و سفارت این کشور در منطقه سبز بغداد، سلسله حملاتی را انجام دادنده‌اند.
در این میان، هفته گذشته گروه «النجباء» اعلام کرد که دسته‌های جدید شبه‌نظامی برای حمله به نیروهای آمریکایی را جدیدا سازماندهی کرده است. علی اسدی، رئیس این گروه وابسته به ایران، در گفتگو با یک نشریه ایرانی بیان کرد که بعد از کشته شدن قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس، آنها دسته‌های جدیدی را بوجود آوردند که کارشان حمله به گشتی‌ها و صفوف آمریکایی‌هاست.
این اظهارات از سوی شبه‌نظامیان وابسته به سپاه پاسداران، با افزایش تحرک نیروهای دولتی عراق جهت تأمین امنیت پایتخت و حفاظت از سفارتخانه‌ها و نمایندگی کشورهای خارجی در بغداد همزمان شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم