.
.
.

یک وزیر عرب در دولت جدید اسرائیل

عیساوی فریج به‌عنوان وزیر «همکاری‌های منطقه‌ای» معرفی شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دولت جدید اسرائیل به رهبری نفتالی بنت، نخست وزیر راستگرای این کشور، عیساوی فریج، سیاستمدار 57 ساله عرب را به‌عنوان وزیر همکاری‌های منطقه‌ای معرفی کرده است. فریج از حزب چپگرای «مرتز» است که در دولت ائتلافی جدید مشارکت دارد و از حقوق برابر فلسطینی‌های داخل اسرائیل، با دیگر شهروندان حمایت می‌کند.

علاوه بر این، یک عرب اسرائیلی از مذهب «دروز» بنام حمد عمار، به‌عنوان وزیر مشاور در امور مالی در کابینه جدید حضور دارد. حمد عمار از حزب «اسرائیل خانه ما» به رهبری آویگدور لیبرمان است که خود لیبرمان، به‌عنوان وزیر دارائی در کابینه جدید معرفی شده است.

شایان ذکر است که روز یکشنبه 13 ژوئن، کنست اسرائیل به کابینه ائتلافی نفتالی بنت، رئیس حزب «یمینا» رأی اعتماد داد. در این رای‌گیری، 60 نماینده از کنست اسرائیل به دولت جدید رای مثبت دادند و 59 نماینده با آن مخالفت کردند. دولت جدید با این اختلاف اندک به‌عنوان سی و ششمین دولت اسرائیل فعالیت خود را آغاز کرد. این کابینه از 8 حزب مختلف تشکیل شده که برای اولین بار، یک حزب اسلامگرا متمایل به اخوان‌السلمین به رهبری منصور عباس در این ائتلاف حاضر است.

در دولت جدید اسرائیل، 27 وزیر حضور دارند که از میان آنها، 9 وزارتخانه در اختیار زنان قرار گرفته است. این تعداد وزیر زن در کابینه اسرائیل، در تاریخ دولت‌های مختلف اسرائیل بی‌سابقه است و یک رکورد جدید محسوب می‌شود.

طبق توافقی که بین احزاب ائتلافی دولت جدید شکل گرفته، نفتالی بنت تا سال 2023 نخست وزیر خواهد بود و سپس جای خود را به یائیر لاپید رئیس حزب «آینده‌ای هست» که اکنون منصب وزارت خارجه را دارد، خواهد داد.