فرانسه: حزب الله تنها گروه ذینفع از تجزیه لبنان خواهد بود

حزب‌الله علاوه بر کمک‌ مستقیم مالی ایران از طریق تجارت مواد مخدر نیز تامین مالی می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

ناتالی گوله، سناتور فرانسوی و عضو کمیسیون امور خارجه سنای فرانسه، شامگاه شنبه 12 ژوئن، در مصاحبه با تلویزیون «العربیه»، با تأکید بر اینکه در مکانیزم‌های مقابله با تروریسم در اروپا شکاف‌هایی وجود دارد، گفت که مقامات فرانسوی بارها به دولت این کشور درباره خطر تروریسم شبه‌نظامیان حزب الله لبنان هشدار داده‌اند.

این سناتور فرانسوی گفت :«حزب الله لبنان یک سازمان تروریستی بسیار خطرناک است».

گوله افزود :«اگر لبنان تجزیه شود حزب الله تنها طرف ذینفع از تجزیه این کشور خواهد بود».

او بر ضرورت گفت‌وگوی مقامات اروپایی با ایالات متحده آمریکا درباره خطر حزب الله لبنان تاکید کرد و گفت که واشینگتن اطلاعات بیشتری درباره خطر این سازمان تروریستی دارد.

گسترش فعالیت‌های حزب الله لبنان

طبق تحقیقات اخیر که در فرانسه درباره حزب الله صورت گرفته، اقدامات حزب الله لبنان، ظاهراً به صدور ایدئولوژی این حزب به خارج از مرزهای لبنان محدود نمی‌شود، بلکه به مسائل خطرناک‌تری مانند طراحی برای اقدامات تروریستی و دیگر فعالیت‌ها مانند قاچاق مخدر نیز گسترش یافته است.

مجله فرانسوی «لو پوان»، تحقیقات گسترده‌ای درباره فعالیت‌های حزب الله لبنان تحت عنوان «حزب الله لبنان شبکه خود را در فرانسه می‌بافد»، منتشر کرد.

طبق تحقیقات ویژه این مجله فرانسوی، حزب الله نه تنها تلاش می‌کند که ایدئولوژی خود را میان جامعه مسلمانان فرانسه انتشار دهد بلکه در زمینه مالی مانند پولشویی و همچنین ذخیره کردن مواد منفجره برای اقدامات تروریستی در آینده فعالیت می‌کند.

سرنخی که موجب کشف فعالیت‌های حزب الله شد

به گزارش مجله «لو پوان»، سر نخ‌ فعالیت حزب الله در فرانسه زمانی کشف شد که ایالات متحده از فرانسه خواست تا مازن الاتات، شهروند لبنانی که به جاسوسی و پولشویی برای حزب الله لبنان متهم است را به واشینگتن بازگرداند، اگر چه منابع قضایی محلی آمریکا در آن زمان اعلام کردند هنوز شواهد ملموسی درباره رابطه او با تروریسم و پولشویی ثابت نشده است، اما در عین حال نمی‌توان این فرضیه را منتفی دانست.

به گفته این مجله، الاتات، عضو یک شبکه لبنانی - فرانسوی متشکل از 13 نفر است که به پولشویی برای باندهای مواد مخدر در کلمبیا متهم است.

اعضای این شبکه و از جمله الاتات، در سال 2018، در پاریس به دو تا 9 سال حبس با مجازات‌های تعلیقی محکوم شدند.

آنها از طریق قاچاق مواد مخدر در اروپا، کسب درآمد می‌کردند و جواهرات، ساعت گرانقیمت و اتومبیل‌های لوکس خریداری کرده و پس از کسر کارمزد خود این وسایل لوکس و اتومبیل‌ها را در لبنان یا سراسر آفریقا می‌فروختند و درآمد حاصله از این معاملات و دیگر فعالیت‌های قاچاق را به کلمبیا پس می‌دادند.

به نظر می‌رسد 20٪ از عواید این معاملات قاچاق به خزانه حزب الله لبنان اختصاص یافته است. با این حال، آژانس مبارزه با مواد مخدر آمریکا عملیاتی به نام «سیدرز» انجام داد و موفق به از بین بردن این شبکه شد.

در مورد روند انتقال پول از اروپا به بیروت، طبق تحقیقات، این کار توسط افرادی انجام می‌شد که پول نقد را در هواپیماهای تجاری حمل می‌کردند.

مراكز دینی - مذهبی

تحقیقات فرانسه درباره حزب الله نشان داد که این حزب نه تنها از طریق فعالیت قاچاق برای نفوذ خود استفاده می‌کند بلکه برای گسترش این نفوذ، برخی مراکز مذهبی را در کشورهای اروپایی تاسیس کرده است.

طبق این تحقیق، حزب الله لبنان بیش از یک دهه، علاوه بر کمک‌های مالی که از ایران دریافت می‌کند، از طریق برخی فعالیت‌های قاچاق مواد مواد مخدر و غیره بودجه خود را تأمین کرده است. در این میان آمریکای جنوبی و اروپا بخشی از مناطق فعالیت این حزب برای فروش مواد مخدر بود.

جریان مذهبی این حزب در فرانسه، از طریق ساخت مساجد و مراکز فرهنگی و ارتباط مستقیم با حزب الله در لبنان به گسترش نفوذ خود ادامه می‌داد. در «گرندسنت» در شمال فرانسه مرکز «الزهراء»، فعالیت‌های مذهبی و دینی علنی داشت. بنابرین اگر چه گاهی اوقات حزب الله ابزار خود را تغییر می‌دهد اما ایده‌های این حزب برای نفوذ در فرانسه یکسان بوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم