فرمان «داعشی» رئیس دانشگاه ادلب سوریه تحت سیطره گروه‌های افراطی

دستور ممنوعیت تشکیل گروه‌های مختلط در شبکه‌های اجتماعی، انتقادات و واکنش گسترده‌ای به دنبال داشته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

رئیس دانشگاه ادلب سوریه، که اکنون تحت حاکمیت گروه‌های افراطی «هیئت تحریر شام» یا همان «جبهه النصره» سابق است، با صدور فرمانی، تشکیل گروه‌های مختلط (دختر و پسر) در شبکه‌های اجتماعی را ممنوع کرد.

در این فرمان که توسط فعالان سوری در شبکه‌های اجتماعی بازنشره شده، آمده است که «تشکیل گروه‌های مختلط به هر دلیلی، در شبکه‌های اجتماعی مانند فیسبوک، تلگرام و واتساپ ممنوع می‌باشد».


ساعاتی بعد از صدور این فرمان، انتقادات و واکنش‌های گسترده‌ای بر علیه این ابلاغیه در سراسر سوریه شکل گرفت. برخی آن را نمونه‌ای از اقدامات «داعشی» تفسیر کردند و برخی دیگر آن را بدتر از هر نوع نظام دیکتاتوری توصیف کردند.
با این وجود، رئیس دانشگاه در فرمان خود با تشکیل گروه‌های مجزا (گروه پسران و گروه دختران) به صورت مشروط و زیر نظر رئیس دانشگاه و انجمن دانشجویان موافقت کرده است.

در ابلاغ این فرمان همچنین آمده است که دانشگاه حق دارد، هر کسی که با این فرمان مخالفت کند را تحت پیگرد قرار دهد و مسؤولیت گروه تشکیل شده و انتشار مطالب آن را به عهده فرد «خاطی» قرار دهد.

قلمرو جبهه النصره

گفتنی است نیمی از استان ادلب سوریه و بخش‌های وسیعی از استان‌های حلب، حماه و لاذقیه اکنون در محدوده قلمرو جنگجویان «هیئت تحریر شام» یا جبهه‌ النصره سابق قرار دارند.

جمعیت این مناطق بیش از سه میلیون نفر برآورد می‌شود که نیمی از آنها، آوارگان دیگر استان‌های سوریه هستند که در اثر جنگ داخلی به این مناطق منتقل شدند.
در این راستا، النصره تلاش کرده، قوانین خاص خود را بر ساکنین این نواحی تحمیل کند و بسیاری از الگوهای رفتاری مردم سوریه را ممنوع کند که فرمان جدید دانشگاه ادلب بخشی از آن است.
شایان ذکر است که از مارس 2020 براساس توافقی که میان روسیه و ترکیه صورت گرفت، آتش‌بسی نیم‌بند، مجموعه جنگجویان تحت حمایت ترکیه را از نیروهای بشار اسد تحت حمایت روسیه، از یکدیگر جدا می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم