امارات عربی متحده و 4 کشور دیگر عضو شورای امنیت شدند

چهار کشور برزیل، آلبانی، غنا و گابون به همراه امارات به عنوان اعضای جدید شورای امنیت انتخاب شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

روز جمعه 11 ژوئن 2021 روز بزرگی برای امارات عربی متحده در سازمان ملل بود. این کشور به همراه برزیل، آلبانی، غنا و گابون بعنوان پنج عضو جدید شورای امنیت سازمان ملل برگزیده شدند.
رسیدن به چنین جایگاهی در سازمان ملل، از دستاوردهای بزرگ دیپلماتیک هر کشوری به حساب می‌آید چرا که 15 عضو شورای امنیت، دارای حق رأی در موضوعات عمده بین‌المللی در جهت حفظ صلح و امنیت جهانی هستند.

موضوعاتی مانند سوریه، یمن، مالی، میانمار، تهدیدات اتمی ایران و کره شمالی و حملات تروریستی گروه‌هایی چون القاعده یا داعش در حیطه کار شورای امنیت است.
در این میان، این اولین بار است که کشور آلبانی عضو شورای امنیت می‌شود. اما برزیل برای یازدهمین بار به عنوان عضو شورای امنیت معرفی می‌شود.

با این انتخاب، حضور برزیل در شورای امنیت، هم‌طراز ژاپن می‌شود که دارای بیشترین مدت مأموریت در شورای امنیت به عنوان عضو غیردائم است.
از سوی دیگر، بر سر دو کرسی برای قاره آفریقا سه رقیب وجود داشت که با کناره‌گیری «کنگو» روز دوشنبه گذشته، این دو کرسی به غنا و گابن رسید.

نتایج رأی‌گیری عضویت در شورای امنیت توسط «ولکان بوزکر» رئیس مجمع عمومی سازمان ملل اعلام شد که به برندگان آن تبریک گفت.
شایان ذکر است که اعضای جدید شورای امنیت برای مدت دو سال انتخاب می‌شوند و شیوه انتخاب آنها با رأی مخفیانه اعضای مجمع عمومی سازمان ملل صورت می‌گیرد.

پنج عضو جدید کار خود را از اول ژانویه سال آینده آغاز می‌کنند و یک روز قبل از آن، یعنی در 31 دسامبر سال جاری، عضويت پنج کشور استونی، نیجر، سنت وینسنت و جزایر گرنادین، تونس و ویتنام، به پایان می‌رسد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم