رئیس سابق موساد خطاب به سران رژیم ایران: دوستان عزیز، ما در میان شما نفوذ کرده‌ایم

یوسی کوهن از عملیات پیچیده اطلاعاتی-امنیتی اسرائیل در ایران پرده برداشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

یوسی کوهن، رئیس سابق موساد، در مصاحبه‌ای با «شبکه 12» تلویزیون اسرائیل، عملیات اطلاعاتی این کشور علیه ایران از جمله سرقت اسناد هسته‌ای و ترور محسن فخری زاده، پدر بمب اتمی ایران را فاش کرد.

او ضمن شرح دقیقی از عملیات 2018 درباره چگونگی سرقت بایگانی هسته‌ای ایران از گاوصندوق‌های موجود در انبار تهران توسط موساد، تأیید کرد محسن فخری زاده، برای سالها زیر نظر بوده است.

محسن فخری‌زاده، رئیس سابق سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع ایران، در نوامبر 2020، در جاده فیروزکوه به ضرب گلوله کشته شد.

کوهن در این مصاحبه درباره استراتژی موساد در قبال تهدیدات جمهوری اسلامی گفت، کسی که پتانسیل به خطر انداختن شهروندان اسرائیل را دارد، «باید وجودش حذف شود». او همچنین تاکید کرد که رژیم ایران باید درک کند که اسرائیل به قولش درباره عدم دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای عمل می‌کند.

تورقوز آباد
تورقوز آباد

سرقت آرشیو هسته‌ای ایران

رئیس سابق موساد با اشاره به مشارکت 20 نفر از عوامل موساد در عملیات سرقت آرشیو هسته‌ای، در تشریح جزییات گفت پس از شناسایی انبار بایگانی اسرار هسته‌ای ایران، دو سال برای دستیابی به اسناد برنامه‌ریزی شد و برای تمرین عملیات، انبار مورد نظر را شبیه‌سازی کردند. آنها برای سرقت تنها هفت ساعت وقت داشتند و پس از آن نگهبانان و خودروها به محل می‌رسیدند.

او گفت در شب عملیات «مشکل خاصی» پیش آمد، با این حال تصمیم گرفته شد تا برنامه مطابق نقشه از پیش تعیین شده پیش برود. سپس عامل موساد آژیرها را از کار انداخت و در انبار گشوده شد و پس از دقایقی درهای 32 گاوصندوق را باز کرد.

کوهن ضمن تاکید بر اینکه هیچکدام از 20 مامور موساد که در این عملیات‌ شرکت کردند بازداشت نشدند، گفت: «همه آنها زنده هستند و برخی از آنها از ایران خارج شده‌اند.»

هدف علنی‌کردن عملیات

او هدف از علنی‌کردن سرقت اسناد هسته‌ای ایران توسط اسرائیل علاوه بر اطلاع‌رسانی به کشورهای دیگر را فرستادن پیام به رهبران ایران عنوان کرد مبنی بر اینکه: «دوستان عزیز، اول اینکه ما در میان شما نفوذ کرده‌ایم، دوم اینکه ما شما را تحت نظر داریم و سوم اینکه دوران پنهان‌کردن دروغ‌ها تمام شده است.»

کوهن همچنین گفت: «اسنادی به زبان فارسی و سایر مطالب در گاوصندوق‌ها را به طور زنده به مرکز فرماندهی در تل‌آویو مخابره کردیم. فهمیدیم به چیزی که می‌خواستیم دست پیدا کردیم و بر برنامه هسته‌ای نظامی ایران تسلط داریم. برای همه ما فوق‌العاده هیجان‌انگیز بود.»

او در این مصاحبه بدون اشاره به نقش موساد در دو انفجاری که در سایت هسته‌ای نطنز گفت:‌ «قبلا سانتریفیوژها می‌چرخیدند، اما ظاهرا دیگر نمی‌چرخند.»

کوهن و نتانیاهو
کوهن و نتانیاهو

اما ایلانا دایان، مجری کانال 12 در این مصاحبه، با ارائه شرح مفصلی از نقش موساد در انفجار نطنز، گفت ایرانی‌ها تصور نداشتند که عامل اجرای این انفجارها، در سنگ‌های مرمری که در پی (فونداسیون) سالن سانتریفیوژها در تاسیسات زیرزمینی نطنز، مقدار زیادی مواد منفجره گنجانده بود.

کوهن پیشتر در مراسم خداحافظی پس از 5 سال ریاستش بر سازمان اطلاعات اسرائیل، گفت که موساد توانست به «قلب» ایران نفوذ و به اسرار مربوط به برنامه هسته‌ای ایران دسترسی پیدا کند و به بایگانی پرونده هسته‌ای ایران راه یابد، محرمانه‌ها را فاش و اعتماد به نفس تهران را تضعیف کند.

بنیامین نتانیاهو، دیوید بارنی و یوسی کوهن
بنیامین نتانیاهو، دیوید بارنی و یوسی کوهن

پیشتر، آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع پیشین اسرائیل، از انتشار اطلاعات مربوط به این عملیات انتقاد کرده و در گفت‌وگو با رادیوی ارتش اسرائیل، بدون بردن نام کوهن، تاکید کرده بود، شخصی که روزنامه «نیویورک تایمز»، دو بار در روزهای گذشته با استناد به او، اسرائیل را عامل انفجار در سایت هسته‌ای نطنز در ایران معرفی کرده، «ارشدترین مقام اطلاعاتی» اسرائیل است.
لیبرمن در ادامه عنوان کرد، تمام مقامات جامعه اطلاعاتی اسرائیل به خوبی آگاه هستند، فردی که منبع اطلاعاتی اخیر بوده کیست و تنها بنیامین نتانیاهو می‌تواند «دهان او را ببندد».

کوهن، در آوریل 2021 و در چارچوب تلاش‌های اسرائیل برای ادامه فشارها بر جمهوری اسلامی، به آمریکا رفت تا اطلاعات به دست آمده از اسناد تورقوزآباد و «شواهد دروغگویی و پنهان‌کاری هسته‌ای ایران» را در اختیار دولت بایدن قرار دهد و از ورود آمریکا برای بازگشت به توافق هسته‌ای 2015 موسوم به برجام جلوگیری کند.

نتانياهو در حال تشریح چگونگی سرقت اسناد هسته‌ای ایران
نتانياهو در حال تشریح چگونگی سرقت اسناد هسته‌ای ایران

تایید رسمی سرقت اسناد توسط مقامات ایرانی

مقامات امنیتی و نظامی ایران سرقت اسناد از تورقوزآباد را تبلیغات اسرائیلی دانسته و آن را به تکرار تکذیب کرده بودند. محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، اولین مقام رسمی بود که این مساله را صراحتا تایید کرد. رضایی در گفت‌وگو با خبرگزاری «مهر» پس از انفجار اخیر در سایت هسته‌ای نطنز گفت: «قبل از این، از اسناد به کلی سری هسته‌ای ما سرقت شده است و قبل از آن چند ریز پرنده مشکوک آمدند و کارهایی انجام دادند. پس معلوم است آلودگی امنیتی پیدا کرده‌ایم و سالم‌سازی امنیتی باید یکی از برنامه‌های مهم دولت آینده باشد که آن را در تمام رده‌ها، وزارتخانه‌ها و جاهای حساس انجام دهد و این موارد مشکوکی که وجود دارد و منابع نفوذی احتمالی را پاکسازی کند.»

محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری سابق ایران هم اخیرا همچنین با تایید سرقت اسناد سری برنامه اتمی ایران از «تورقوزآباد»، افزود: «دوربین‌ها را باید در تورقوزآباد نصب کنید که نیایند اسناد قطعی کشور را ببرند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم