.
.
.

انفجارهای پیاپی در مراکز نظامی حوثی‌ در صنعاء

سخنگوی ائتلاف عربی: عملیات نظامی در صنعاء یا هیچ جای دیگر نداشتیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

روز پنج شنبه 10 ژوئن، انفجارهای پیاپی قرارگاه لشکر یکم زرهی حوثی‌ در صنعاء را به لرزه درآورد که بر اثر آن دود غلیظی منطقه را فراگرفت. براساس منابع خبری «العربیه» شاهدان عینی گفتند که «این انفجارها که هنوز دلیل آن مشخص نیست، با فاصله زمانی اندک از یکدیگر به وقوع پیوست.» در ساعات اولیه صبح دو انفجار و سپس سه انفجار دیگر در نیمروز به وقوع پیوست.

ائتلاف عربی حامی دولت قانونی یمن اعلام کرد که در زمان وقوع انفجارها، هیچ عملیاتی نه در صنعاء و نه در هیچ جای دیگر نداشته است و اخبار منتشر شده در این زمینه را به شدت تکذیب می‌کند.
سخنگوی ائتلاف عربی توضیح داد توقف حملات هوایی، به منظور ایجاد فضای سیاسی مناسب برای موفقیت تلاش‌های بین‌المللی جهت به حرکت درآوردن فرآیند صلح در یمن اتخاذ شده است.
شایان ذکر است که قرارگاه لشکر یکم زرهی در نزدیکی دانشگاه در شمال شهر صنعاء واقع شده است. این لشکر اولین جائی بود که حوثی‌ها بعد از روزها درگیری با نیروهای دولتی و قبل از ورود به شهر صنعاء در 21 سپتامبر 2014 آن را تصرف کردند. این لشکر سنگر دفاعی اول صنعاء به حساب می‌آمد که با سقوط آن، حوثی‌ها توانستند تمام شهر را تصرف کرده، وزارتخانه‌ها و نهادهای دولتی را تحت سیطره خود بگیرند.
با سقوط صنعاء به دست حوثی‌ها، کودتاگران قوانین مالیاتی خاص وضع کردند و برنامه سربازگیری اجباری از کودکان و ربودن شهروندان را به عنوان رویه حکومت خود، بر مردم یمن تحمیل کردند.
در حال حاضر، تحرک گسترده بین‌المللی و منطقه‌ای برای پایان دادن به جنگ یمن در حال انجام است که حوثی‌ها به هیچ یک از این رفت و آمدها پاسخ مثبت ندادند و تنها شروط خود برای پایان دادن به منازعه را پیش می‌کشند.
در هفته‌های گذشته دو فرستاده سازمان ملل و آمریکا سفر‌های متعددی به منطقه داشتند و درخواست‌ توقف جنگ را بارها مطرح کردند، اما حوثی‌ها به هیچ یک از درخواست‌ها، تاکنون پاسخ مثبت نداده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم