.
.
.

اردوگاه پناهندگان «الهول» به پایگاهی جدید برای داعش تبدیل شده است

همه کسانی که از اردوگاه الهول فرار می‌کنند، در ادلب به داعش می‌پیوندند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در حالی که دولت عراق ماه‌ها به دنبال یافتن راه حلی مناسب برای پایان دادن به خطر خانواده‌های داعشی بازگشته از اردوگاه «الهول» در شمال شرقی سوریه است، گزارش‌ها از نفوذ داعش داعش در میان خانواده‌های مستقر در این اردوگاه و یارگیری مجدد این گروه تروریستی از میان آنها خبر دادند.
در عراق هنوز بسیاری از احزاب سیاسی برای بازگرداندن خانواده‌های وابسته به داعش به مناطق شمال و مرکز این کشور به توافق نرسیده‌اند. مخالفان بازگشت این خانواده می‌گویند آنها از بازگشت افراط‌گرایان جدید که به مثابه «بمب ساعتی» هستند، نگرانند.


اردوگاه پناهجویان «الهول» پس از شکست داعش در عراق و سوریه برای اسکان زنان و کودکان آواره ایجاد شد اما گفته ناظران حالا به «خلافت کوچک داعش» تبدیل شده است. زنان داعشی هنوز از ایدئولوژی و آموزه‌های خشونت‌طلبانه داعش دفاع می‌کنند و از پول‌ و امکاناتی که سازمان‌های بین المللی برای تامین زندگی کودکان و زنان در اختیار آنها می‌گذارند، برای ترویج و نشر افکار داعش در این اردوگاه استفاده می‌کنند. زنان داعشی طرح‌هایی برای حفظ عقاید و اعتقادات داعش به اجرا در می‌آوردند و طبق گزارش‌ها از ابتدای سال جدید تاکنون بیش از 40 قتل که حداقل 10 مورد آن با سر بریدن بوده، در این اردوگاه رخ داده است.

داعشی‌ها در ادلب

در همین حال یک کارشناس اطلاعاتی آمریکایی و یکی از اعضای نیروهای کرد سوریه که به عنوان یکی از نیروهای امنیتی مسئول در اردوگاه الهول کار می‌کند، فاش کردند که همسران رهبران ارشد سازمان تروریستی داعش به ادلب در شمال سوریه منتقل شده‌اند. به گفته این دو منبع زنان داعشی به مناطقی رفته‌اند که جناح‌های وفادار به ترکیه آن مناطق را کنترل می‌کنند.
به گزارش «وال استریت ژورنال»، داعشی‌هایی که توانستند به ادلب برسند اکنون در بازسازی ظرفیت جدید این سازمان تروریستی نقش اصلی را ایفا می‌کنند.
این منبع افزود: «همه فراریان از اردوگاه «الهول» می‌گویند که می‌خواهند به خانه‌هایشان یا کشورهایشان برگردند اما واقعیت این نیست بلکه آنها می‌خواهند به ادلب بروند تا بار دیگر به داعش که در حال بازسازی تشکیلات خود است، بپیوندند».


به همین دلیل مهاجرت گسترده خانواده‌ها و حامیان داعش از اردوگاه «الهول» به سوی ادلب و مناطقی که نیروهای وابسته به ترکیه آن را کنترل می‌کنند، کارشناسان ضد تروریسم را به شدت نگران کرده است.
کارشناسان تأکید می‌کنند، ردیابی زنان و کودکانی که از اردوگاه خارج می‌شوند، برای دولتها بسیار دشوار است.
خانم لویرا میرونوا ، کارشناس دانشگاه هاروارد که بخشی از تحقیقات خود را به ساکنان اردوگاه الهول اختصاص داده است، گفت، سازمان ملل سال گذشته هشدار داده بود که داعش سعی دارد از فراریان الهول برای یارگیری اعضای جدید و گسترش هسته‌های خود در اروپا استفاده کند.

استفاده از کودکان اردوگاه

در حالی که بسیاری از زنان فراری از پیوستن به داعش ابراز تأسف می‌کنند و مایل به بازگشت به کشورهایشان هستند، اما سازمان‌های مبارزه با تروریسم غربی می‌گویند برخی از کودکان که از اردوگاه الهول به صورت قاچاق انتقال داده شدند، برای انجام حملات تروریستی در سوریه و عراق از آنها استفاده شده است.
گفتنی است که نیروهای سوریه دموکراتیک که مسئولیت حفاظت از اردوگاه الهول را بر عهده دارند، همیشه از کمبود منابع لازم برای تأمین مکان برای اسکان پناهندگان این اردوگاه شکایت می‌کنند.
به گفته ناظران، اردوگاه «الهول» مانند شهری کوچک است؛ با جمعیتی بیش از 62 هزار نفر که اغلب زن و کودک هستند. اغلب آنها به دلیل جنگ در سوریه و نبرد با داعش آواره شدند. تخمین زده می‌شود که افراد این اردوگاه از حدود 60 کشور مختلف هستند اما اغلب آنها از عراق‌ هستند.
در حالی که اکثر کشورهای غربی با بازگرداندن شهروندان داعشی خود مخالفت می‌کنند، این سازمان تروریستی از بن‌بست بینالمللی در تعیین تکلیف این افراد استفاده کرده و به یارگیری مجدد از میان آنها می‌پردازد.
طبق گفته کارشناسان مبارزه با تروریسم تشدید حملات اخیر داعش نشانگر قدرت فزاینده این سازمان تروریستی است. براساس گزارش «پروژه مقابله با افراط‌گرایی» در نیویورک، داعش تنها در فوریه گذشته 29 حمله انجام داد. در حالی که در ژانویه 2020 فقط 6 حمله صورت گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم