.
.
.

اتحادیه اروپا: حوثی‌ها باید با ابتکار آتش‌بس تعامل مثبتی داشته باشند

وزیر امور خارجه یمن: تنها راه پایان دادن به فاجعه انسانی، پایان دادن به جنگ است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:


در حالی که تلاش‌های بین‌المللی سازمان ملل برای حل منازعات یمن ادامه دارد ، پیتر استانو، سخنگوی اتحادیه اروپا روز پنجشنبه 20 خرداد از شبه‌نظامیان حوثی خواست تا فورا با ابتکار برقراری آتش‌بس تعامل مثبت کنند.
استانو در مصاحبه با «العربیه» گفت: «ما از همه طرف‌های یمنی می‌خواهیم فوراً آتش‌بس برقرار کنند و در یک روند سیاسی جامع شرکت کنند»، زیرا که به گفته او غیرنظامیان یمنی تاوان ادامه این درگیری‌ها را می‎پردازند.
او بر حمایت کامل و قاطع اتحادیه اروپا از مردم و دولت یمن تأکید کرد و طرفین درگیری را به اجرای کامل تعهدات توافق‌نامه ریاض فراخواند.

تور دیپلماسی وزیر خارجه یمن در اروپا

در همین حال احمد عوض بن مبارک، وزیر امور خارجه یمن در مصاحبه با «العربیه» اعلام کرد، یک تور سیاسی به کشورهای اروپایی خواهد داشت. او گفت هدف از این تور دیپلماسی آگاه کردن اتحادیه اروپا از آمادگی کامل دولت قانونی یمن برای برقراری صلحی پایدار در یمن است.
او همچنین گفت:«من به مقامات اروپایی موارد نقض حقوق بشر حوثی‌ها را شرح خواهم داد». وزیر خارجه یمن از اتحادیه اروپا خواست تا تعامل جدیدی با بحران یمن داشته باشد.
او خاطرنشان کرد که مانع واقعی رسیدن به صلح جدی نبودن شبه‌نظامیان حوثی است و آنها تاکنون مانع دستیابی به هرگونه پیشرفت مثبت در پروسه صلح شدند.

پایان دادن به جنگ دریمن

وزیر یمن روز گذشته با «سیمون موردو»، مشاور ارشد سیاست خارجی رئیس اتحادیه اروپا در بروکسل پایتخت بلژیک دیدار کرد.
او درباره آخرین تحولات یمن و تلاش‌ها برای ایجاد صلح در این کشور با مقام ارشد اتحادیه اروپا گفتگو کرد.
بن مبارک تأکید کرد که تنها راه پایان دادن به بحران انسانی، پایان دادن به جنگی است که توسط شبه نظامیان مورد حمایت ایران آغاز شده است.
او همچنین تأکید کرد هر گونه ابتکار عملی برای صلح در یمن باید بر اساس سه مرجعیت اساسی یعنی ابتکار کشورهای عربی، قطعنامه‌های سازمان ملل و توافق گروه‌های سیاسی یمن در داخل مبتنی باشد.
وزیر خارجه یمن گفت که مانع اصلی صلح و برقراری آتش‌بس شبه نظامیان حوثی هستند که همه پیشنهادهای صلح و برقراری آتش‌بس، از جمله پیشنهاد افتتاح فرودگاه صنعا وپرداخت حقوق کارمندان از درآمد حاصله از فروش مشتقات نفت به جای استفاده از این درآمد برای ماشین جنگی خود را رد کردند.
بحران یمن راه حل نظامی ندارد
شورای اتحادیه اروپا، روز چهارشنبه 9 ژوئن، تأکید کرد که بحران یمن راه‌حل نظامی ندارد و این شورا از «دولت قانونی، تمامیت ارضی و ثبات یمن حمایت می‌کند».
از سوی دیگر احمد بن مبارک، وزیر خارجه یمن، خاطر نشان کرد که تنها راه پایان دادن به فاجعه انسانی در یمن، پایان دادن به جنگی است که شبه‌نظامیان وابسته به ایران آن را آغاز کردند.
این اظهارات، طی دیدار بن مبارک با سیمون موردو، مشاور ارشد رئیس شورای اتحادیه اروپا در بروکسل مطرح شد؛ دیداری که در آن هر دو طرف تلاش‌های دولت یمن برای رسیدن به آتش‌بس در این کشور جن‌گزده را مورد بررسی قرار دادند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم