فرمانده حشد الشعبی متهم به ترور کنشگران عراقی آزاد شد

شرق الاوسط به یک مقام عراقی: ایران برای آزادی مصلح پادرمیانی کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

منابع نزدیک به شبه‌نظامیان حشد الشعبی عراق، روز چهارشنبه 19 خرداد، اعلام کردند که قاسم مصلح، فرمانده حشد الشعبی که به اتهام ترور کنشگران عراقی بازداشت شده بود، امروز آزاد شد.

این منابع گفتند که دادگاه عراق، قاسم مصلح را به‌دلیل فقدان دلایل کافی و شواهد مربوط به اتهام قتل آزاد کرده است.

Advertisement

گزارشگر «العربیه» در بغداد به نقل از منابع موثق آزادی مصلح را تایید کرد اما در عین حال تاکید کرد که منابع رسمی مانند دستگاه قضایی یا نهادهای رسمی دولت الکاظمی هنوز علنا آزادی او را اعلام نکرده‌اند.

این در حالی است که شامگاه سه‌شنبه یک مقام دولتی عراقی به روزنامه شرق الاوسط گفته که این تصمیم هنوز صادر نشده است، شاید ظرف چند روز آینده آزاد شود اما این منبع خبر آزادی مصلح را رد نکرد.

ار سوی دیگر منابع حشد الشعبی از آمادگی خود برای استقبال از فرمانده متهم به ترور فعالان سیاسی عراق که از بازداشت یک هفته‌ای آزاد شده است، خبر دادند.

از سرگیری تظاهرات در کربلا

در همین حال گزارشگر «العربیه» در عراق در گزارشی گفت، آزادی قاسم مصلح احتمالا به ازسرگیری تظاهرات اعتراضی در شهر کربلا منجر خواهد شد.

گزارشگر «العربیه» گفت بسیاری از خانواده‌های فعالان سیاسی که در این شهر ترور شدند، روز گذشته اعلام کردند که درصورتیکه متهمان به قتل فرزندانشان بدون مجازات آزاد شوند، آنها دست به تظاهرات خواهند زد.

مادر ایهاب الوزنی یکی از برجسته‌ترین فعالان سیاسی عراقی در کربلا که اخیرا به دست افرادی مسلح ترور شد، گفت فرزندش قبلا توسط قاسم مصلح تهدید به قتل شده بود.

پیشتر فعالان سیاسی عراق یک نوار صوتی را از شامل مکالمه دو فعال سیاسی ترورشده را منتشر کردند که در آن یکی از فعالان به دوست خود می‌گوید او توسط مصلح تهدید به قتل شده است.

به‌رغم انتشار اخبار ضد و نقیض از آزادی این فرمانده، تاکنون دولت و قوه قضائیه عراق در باره آزادی یا ادامه بازداشت مصلح هیچ اظهار نظری رسمی نکرده‌اند.

مشاور سياسی يكی از رهبران سیاسی عراقی به روزنامه «شرق الاوسط» گفت، درعراق همه بر این باورند که احتمال وقوع درگیری میان حشد الشعبی و دولت عراق زیاد است.

او خاطرنشان كرد كه تلاش سياسی تعدادی از رهبران سیاسی عراق خواستار بازگرداندن شرایط به قبل از بحران بازداشت قاسم مصلح هستند.

پادرمیانی رژیم ایران برای آزادی قاتل کنشگران

این منبع به شرق الاوسط گفت، توافق سیاسی بین دو طرف عراقی (دولت الکاظمی و حشد الشعبی) با درخواست رژیم ایران برای ایجاد آرامش در عراق صورت گرفته است.

این منبع گفت، در این توافق قرار است نیروهای حشد الشعبی از تنش خودداری می‌کنند و دولت الکاظمی قاسم مصلح را آزاد کند.

نیروهای امنیتی عراق به دستور قوه قضائیه عراق در چارچوب قانون ضد تروریسم ، مصلح را در تاریخ 26 ماه می به اتهام ترور کنشگران عراقی بازداشت کردند.

بازداشت او باعث خشم جناح‌های مسلح به‌ویژه برخی از اعضای حشد الشعبی شد. در پی این بازداشت نیروهای حشد الشعبی ساختمان دبیرخانه عمومی شورای وزیران در منطقه سبز واقع در بغداد را محاصره کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم