.
.
.

انتقاد حماس از دیدار عضو این گروه با حوثی‌ها در صنعاء

حماس: این دیدار جنبش ما را نمایندگی نمی‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جنبش حماس، روز سه شنبه 18 خرداد، با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که دیدار معاذ ابوشماله، یکی از رهبران این گروه فلسطینی در صنعاء با محمدعلی حوثی، «جنبش حماس را نمایندگی نمی‌کند».

این دیدار، 24 ساعت بعد از اینکه حوثی‌ها، پمپ بنزینی را در مأرب با موشک بالستیک هدف قرار دادند و فاجعه خونینی را در این شهر رقم زدند، صورت گرفت. این حادثه انعکاس گسترده‌ای در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی و همچنین محکومیت جهانی علیه حوثی‌ها را به همراه داشت. موضوعی که انتقادات وسیعی را از سوی یمنی‌ها و فلسطینی‌ها متوجه حماس و دیدار نماینده آن در صنعاء با یکی از رهبران حوثی‌ها کرد.

در این راستا، حماس در بیانیه خود گفته است: «در جنگ یمن از هیچ یک از طرف‌های درگیر حمایت نمی‌کند». این بیانیه اضافه می‌کند: «هر اظهارنظری که از سوی اعضاء یا رهبران حماس درباره جنگ یمن مطرح شود و این برداشت را در پی داشته باشد که از یکی از طرف‌های درگیر جانبداری کرده است، اظهارنظر شخصی به حساب می‌آید».

شایان ذکر است که در 28 مارس 2015، جنبش حماس با صدور بیانیه‌ای از دولت قانونی یمن به ریاست عبدربه منصور هادی حمایت کرد. در این بیانیه حماس ضمن احترام به انتخاب ملت یمن از طریق روش‌های دموکراتیک، اعلام کرد: «در کنار تمامیت ارضی یمن و برقراری ثبات و امنیت در این کشور خواهد ایستاد و از گفتگوی فرزندان یمن برای رسیدن به توافق ملی حمایت می‌کند».

همچنین در آن دوره زمانی، ایران از جنبش جهاد اسلامی خواست که با صدور بیانیه‌ای حمله ائتلاف عربی به حوثی‌ها را محکوم کرده، «دولت کمیته‌های انقلاب حوثی را به رسمیت بشناسد». جهاد اسلامی به این درخواست جمهوری اسلامی پاسخ منفی داد و در مقابل ایران کمک‌های مالی خود را به این گروه، قطع کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم