.
.
.

حسن نصرالله: از ایران بنزین بخریم و با لیر لبنان بپردازیم

حزب‌الله اعلام کرده اگر دولت نتواند، این حزب اقدام به واردات سوخت از ایران می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان از حکومت کشورش خواست «تصمیم شجاعانه‌ای» گرفته و برای حل و فصل بحران سوخت در این کشور، از ایران سوخت بخرد. او گفت اگر دولت نتواند راه‌حلی بیابد، حزب متبوعش از ایران بنزین خرید و پول آن را با لیر پرداخت خواهد کرد.
لبنان ماه‌هاست که دچار بحران سوخت شد و قیمت انواع سوخت در این کشور به سطح سرسام‌آوری رسیده است. در هفته‌های گذشته لبنانی‌ها برای خرید بنزین و گازوئیل ناچار به ایستادن در صف‌های طولانی شدند و این حامل‌های انرژی هم به صورت جیره‌بندی میان آنها توزیع شد.
نصرالله صف‌های بنزین را «توهین‌آمیز» توصیف کرد و گفت: «این مشکل را می‌توان حل کرد اما برای این کار نیاز به اراده سیاسی است … اگر لبنان بپذیرد، کشتی‌های حامل بنزین و گازوئیل از ایران راهی لبنان خواهند شد … این موضوع ممکن است.»
لبنان از تابستان 2019 دچار بحران اقتصادی شدیدی شد و پول ملی این کشور بیش از 85 درصد ارزش خود را از دست داد و بیش از نیمی از سکان این کشور رسما در زیر خط فقر قرار گرفتند. ذخیره ارزی این کشور کاهش یافت و در حال حاضر مقامات لبنانی با فشار بانک مرکزی تخصیص یارانه‌هایی برای خرید و واردات کالاهای اساسی مانند آرد، سوخت و دارو را بررسی می‌کنند.
در پی ناکارآمدی سیاسی و نبود هیچ راه‌حلی برای نجات لبنان، بانک بین‌المللی هفته گذشته هشدار داد که بحران مالی-اقتصادی لبنان یکی از بین 10 و شاید 3 بحران بزرگ از قرن 19 به این سو است.
میشل عون، رئیس‌جمهوری لبنان روز دوشنبه 8 ژوئن 2021 با اعطای وامی به مبلغ 300 میلیارد لیر معادل 200 میلیون دلار به شرکت برق موافقت کرد تا این شرکت بتواند سوخت لازم برای تولید برق را وارد کند.
از زمان پایان جنگ‌های داخلی در لبنان بین سال‌های 1975 تا 1990 این کشور از بدهی‌های خارجی سنگینی رنج می‌برد. کمبود ذخیره ارزی هم مزید بر علت شده تا بیروت برای خرید سوخت، دارو و دیگر کالاهای اساسی با مشکلات عدیده‌ای مواجه شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم