.
.
.

اسرائیل: در جنگ آینده با حزب الله از حداکثر قدرت استفاده خواهیم کرد

روند مبادله اسرا میان حماس و اسرائیل کند شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بینی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل، روز دوشنبه 17 خرداد، گفت که در هر جنگی که در آینده با حزب الله رخ دهد، اسرائیل حداکثر قدرت را به‌کار خواهد گرفت.

وزیر دفاع اسرائیل در رابطه با مبادله اسرا میان حماس و اسرائیل گفت:«برای بازگشت اسرا تلاش می‌کنیم اما توافقی مشابه توافق «گلعاد شالیت» امضاء نخواهیم کرد».

این در حالی است که جنبش حماس یک روز قبل از آن اعلام کرد، برای مبادله اسرا با اسرائیل، برگه‌های(اسناد) محکمی در دست دارد اما درباره کم و کیف این برگه‌ها چیزی بیان نکرد. در این میان، رسانه‌های اسرائیل مطرح کردند که فرآیند تبادل اسرا میان حماس و اسرائیل کند شده است.

انتشار فایل صوتی

در این راستا، جنبش حماس صدای ضبط شده‌ای را منتشر کرده که ادعا می‌کند متعلق به یکی از سربازان اسیر شده اسرائیل است، اما رسانه‌های اسرائیلی می‌گویند که ارتش اسرائیل مشغول تحقیق در این زمینه است. در این رابطه، گزارشگر «کانال 13» اسرائیل گفته است که ارتش این کشور در حال تحقیق است تا مطمئن شود «صدای ضبط شده» به «ابرا منگستو» سرباز اسیر شده اسرائیل تعلق دارد.

از سوی دیگر، مادر منگستو و خانواده یک سرباز اسرائیلی عرب تبار به نام هشام السید این ادعا را رد کردند که فایل صوتی پخش شده از سوی حماس، به فرزند وی تعلق دارد.

یک فرصت جدید

شایان ذکر است که یحیی سنوار، رئیس جنبش حماس در نوار غزه، هفته گذشته تأکید کرد که برای مبادله اسرا میان حماس و اسرائیل یک «فرصت جدید» شکل گرفته است. او در پاسخ به سؤال خبرنگار «خبرگزاری فرانسه» درباره نزدیکی رسیدن به توافق برای مبادله اسرا گفت: «یک فرصت حقیقی برای این پرونده شکل گرفته و ما برای مذاکره غیرمستقیم، فوری و سریع جهت به انجام رساندن آن، آماده ایم».

در این راستا، جنبش حماس قبلا اعلام کرده بود که چهار سرباز اسرائیلی را در اختیار دارد که از میان آنها دو نفر بنام‌های شاؤول آرون و هدار گولدن که در جنگ سال 2014 به اسارت حماس درآمدند، حضور دارند، اما اسرائیل تأکید می‌کند که این دو نفر در فرآیند اسارت کشته شدند.

همچنین درباره ابرا مگنستو و هشام السید اسرائیل می‌گوید که آنها از اختلالات روانی رنج می‌برند و «خودخواسته» به نوار غزه رفته‌اند.

توافق شالیت

شایان ذکر است که «توافق شالیت» در سال 2011، بین اسرائیل و حماس، بزرگترین عملیات مبادله اسرا میان اسرائیل و فلسطینی‌ها به حساب می‌آید، چراکه طرف فلسطینی توانست به‌رغم دو حمله اسرائیل به نوار غزه، سرباز اسرائیلی بنام گلعاد شالیت را به مدت 5 سال به اسارت بگیرد.

در این عملیات مبادله اسرا، اسرائیل مجبور شد در مقابل آزادی شالیت، 1027 اسیر فلسطینی را آزاد کند. این توافق در 11 اکتبر 2011، با میانجی گری مصر به اتمام رسید. همچنین این نخستین توافق مبادله اسرا در تاریخ فلسطین است که فرآیند اسارت، گفت‌وگوها و محل نگهداری اسیر اسرائیلی، همه در داخل اراضی فلسطینی‌ها صورت گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم