.
.
.

دومینیک راب: اصلاحات ولی‌عهد سعودی تغییرات عمده‌ای در این کشور ایجاد می‌کند

آماده‌ایم با سعودی در اجرای چشم‌انداز 2030 همکاری کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دومینیک راب، وزیر امور خارجه بریتانیا روز دوشنبه 7 ژوئن 2021 در گفتگو با «العربیه» از آمادگی کشورش برای همکاری با پادشاهی عربی سعودی در زمینه اجرای چشم‌انداز 2030 خبر داد و گفت که اصلاحات ولی‌عهد سعودی تغییرات عمده‌ای در این کشور ایجاد می‌کند.

راب به العربیه گفت: « چشم‌انداز 2030 سعودی، یک برنامه بی‌باکانه و بلندپروازانه است. ولی‌عهد سعودی می‌خواهد پایگاهی از تکنولوژی‌های فناورانه در این کشور تاسیس کند. در نتیجه اصلاحاتی که به رهبری محمد بن سلمان در جریان است، تحولات زیادی در سعودی رخ خواهد داد. ما به عنوان شرکای ریاض، آماده همکاری در این چشم‌انداز هستیم.»

او در این گفتگو به موضوع ایران هم اشاره کرد و توضیح داد: « سعودی و بریتانیا با چالش‌های مشترکی مواجه هستند و ایران یکی از این چالش‌هاست. لندن و ریاض با چالش‌های جدیدی مواجهند که مربوط به امنیت سایبری است.»
وزیر امور خارجه بریتانیا تاکید کرد: «ایران هیچ‌گاه نباید به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند. می‌کوشیم ایران را به دلیل رفتارهای منطقه‌ای‌اش تحت پیگرد قرار دهیم. ایران را مسئول رفتارهای بی‌ثبات‌کننده‌اش در منطقه می‌دانیم.»

او همچنین به العربیه گفت: «با همکاری شرکایمان می‌کوشیم اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران در منطقه را متوقف کنیم. می‌خواهیم توافق را ایران را تقویت کرده و موضوعات دیگری را هم در آن وارد کنیم.»

دومینیک راب درباره موضوع کشورش در قبال حملات حوثی‌ها به مأرب توضیح داد: «حملات حوثی‌ها به شهروندان غیرنظامی مایه تاسف است. باید به حوثی‌ها به شدت فشار آورد تا آنها را به مذاکره واداشت. حوثی‌ها را مسئول حملات اخیر به شهروندان غیرنظامی در مأرب می‌دانیم. حوثی‌ها باید بدانند اگر تن به مذاکره ندهند، متحمل پیامدهای این تصمیم خواهند شد.»

وزارت امور خارجه بریتانیا پس از این گفتگو بیانیه‌ای منتشر کرد که در آن آمده: «دومینیک راب با ولی‌عهد سعودی درباره اوضاع یمن گفتگو کرد. موضوع بازسازی اقتصاد در دوران پساکرونا در این گفتگو مطرح شد. سعودی نقش حیاتی در محافظت از ثبات منطقه‌ای ایفا می‌کند. همکاری ما با سعودی مستحکم و ادامه‌دار است.»