.
.
.

توافق واشینگتن و بغداد برای استقرار مجدد نیروهای آمریکا در عراق

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع رسانه‌ای آمریکا روز دوشنبه 17 خرداد، از توافق بغداد و واشینگتن برای استقرار مجدد نیروهای آمریکا در عراق خبر دادند.

به گزارش سایت آمریکایی «میدل‌ایست آی» به نقل از منابع آگاه، توافق استقرار مجدد نیروهای ایالات متحده در عراق در راستای ادامه مبارزه با داعش تا شکست کامل این گروه تروریستی در عراق صورت گرفته است.

در همین حال وزارت دفاع عراق روز شنبه اعلام کرد، بغداد و واشینگتن برای برنامه استقرار مجدد نیروهای ائتلاف به رهبری آمریكا در عراق به توافق رسیدند.

در بیانیه وزارت دفاع عراق آمده است، كمیته نظامی مشترک آمریكایی- عراقی برای تدارک یک برنامه‌ای زمانبندی شده برای استقرار مجدد نیروهای ایالات متحده در عراق طی ماه‌های ژوئیه و اوت اقدام کرده است. بغداد جزئیات بیشتری از این توافق اطلاعات ارائه نداد.

وزارت دفاع عراق اعلام کرد: «طرف آمریكایی بار دیگر بر احترام به حاكمیت عراق تأكید كرده و متعهد شده که نیروهای ائتلاف بین‌المللی تحت رهبری آمریكا تا شکست كامل داعش از نیروهای عراق در زمینه مشاوره و آموزش پشتیبانی خواهد کرد.»

بر همین اساس دو طرف توافق کرده‌اند جلساتی را برای گفتگو درباره مسائل امنیتی بلند مدت و هماهنگی بین واشینگتن و بغداد برگزار کنند.

«نادیا بلبیسی»، گزارشگر «العربیه» در آمریکا گفت تصمیم آمریکا به استقرار مجدد نیروهایش در عراق می‌تواند به عنوان بخشی از برنامه حضور واشینگتن برای حمایت از روند انتخابات پارلمانی عراق باشد .

گفتنی است که شبه نظامیان وابسته به ایران در عراق تلاش می‌کنند تا انتخابات پارلمانی عراق را به تاخیر اندارند. این گروه‌ها همچنین با حضور سازمان ملل برای نظارت بر انتخابات در عراق مخالفت می‌کنند.

شبه نظامیان وابسته به ایران به قتل و ترور و آدم ربایی علیه فعلان سیاسی عراق متهم هستند و در روزهای گذشته «قاسم مصلح»، یکی از یکی از فرماندهان حشد الشعبی نزدیک به سپاه ایران به اتهام ترور کنشگران بازداشت شد.